Davutoğlu ABD'nin PYD'ye silah yardımını değerlendirdi

Davutoğlu ABD'nin PYD'ye silah yardımını değerlendirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerle dün kahvaltıda bir araya geldi, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan PYD'ye silah yardımı yapacağı iddialarına da değindi. Başbakan, "Silahların Türkiye'ye karşı kullanıldığını tespit edersek, o silahları yok ederiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu:


5- 6 ay öncesi ya da bir sene önce DEAŞ'a karşı PYD'yi kullanmayı düşünen müttefik ülkeler PKK'nın türkiye'ye yönelik bir saldırısı olmadığı dönemlerde bunu bir çerçeveye oturtabilirlerdi, yine doğru değildi, ama PKK'ya, Türkiye'ye saldırdıktan sonra yardım yaptılar.


PkKK ve PYD'ye bir silah mühimmat yardımı yapılırsa Kuzey Irak'ta aldığımız tedbir neyse Suriye'ye yönelik de alırız. PYD ve PKK'yı ayırt etmek 5- 6 ay öncesinde belki bir anlam taşıyabilirdi, ama bu ayrımın artık bir anlamı kalmamıştır.


ABD nezdinde diplomatik girişimler yapılacak, bunu kabul etmediğimiz bildirilecek. Amerika, Musul'da Irak ordusuna en sofistike silahları verdi değil mi? Irak ordusu çekildi, silahlar DEAŞ'a kaldı. PYD'ye verilen yardımın PKK'ya gitmeyeceği konusunda kimse bize inandırıcı bir gerekçe söyleyemez.


Irak'ta kullanıldığını, Türkiye'de kullanıldığını tespit edersek, PKK'ya yaptığımız müdahaleyi yapar, bulunduğu yerde silahları yok ederiz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS