Davutoğlu: Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

Davutoğlu: Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

Davutoğlu: Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile ortak basın toplantısında konuştu. Mülteci kriziyle ilgili açıklama yapan Davutoğlu, "Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Davutoğlu mülteci krizi konusunun insani bir sorun olduğunu ve bu konuda Avrupa'yla hiçbir zaman para pazarlığı yapmadıklarını kaydederek şöyle konuştu:

İşte Başbakan'ın gündeme getirdiği "Kayserili pazarlığı"

"Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu. Üç milyar Euro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar Euro'ya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir."