Davutoğlu Halep'le ilgili konuştu: "Önümüzdeki günleri bekleyin"

Davutoğlu Halep'le ilgili konuştu: "Önümüzdeki günleri bekleyin"

Davutoğlu Halep'le ilgili konuştu: "Önümüzdeki günleri bekleyin"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esad ordusunun Rusya'nın hava desteğiyle Halep'te ilerlemesiyle Türkiye ile muhalifler arasındaki koridorun kapanmasına ilişkin konuştu. "Halep koridorunun yeniden açılması için Türkiye bir şey yapacak mı?" sorusunu yanıtlayan Davutoğlu, "Önümüzdeki günleri bekleyin, cevabını göreceksiniz" yanıtını verdi. Davutoğlu, "Türkiye-Suriye sınırı Türkiye-Suriye sınırıdır. Türkiye-ABD veya Türkiye-Rusya sınırı değildir" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Suriye'de yaşanan son gelişmelere değindi, Halep -Türkiye koridoru, ABD ve Rusya'nın bölgedeki faaliyetleri ile mülteciler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

John Kerry: "Suriye'de taraflar 1 hafta ateşkese gidecek"

Rusya ve Esad'ın yeni hedefi

"Rusya'yı durdurmak lazım"

Hollanda dönüşü uçakta gazetecilere konuşan Başbakan Davutoğlu, Suriye'de yaşanan gelişmelere değindi. Davutoğlu, Esad güçlerinin, Halep'teki muhalifler için yaşamsal öneme sahip, Türkiye'ye açılan Azez koridorunu kontrol etmek için ilerlemesiyle ilgili şöyle konuştu:

"Türkiye ve Avrupa Birliği ve Almanya birlikte Suriye'de Rusya'yı durdurmak için diplomatik girişimler yapıyor, işte Birleşmiş Milletler'e başvuruldu en son. Almanya Başbakanı Merkel geldiğinde ona, 'Avrupa'ya mülteci akımını durdurmak için önce Türkiye'ye akımı durdurmak lazım' dedim, 'Bunun için de önce Rusya'yı durdurmak lazım."

Azez'deki Minniğ askeri üssü yeniden PYD'nin kontrolünde

ABD ve Rusya'nın faaliyetleri

Başbakan, "Halep koridorunun yeniden açılması için Türkiye bir şey yapacak mı?" sorusuna ise "Önümüzdeki günleri bekleyin, cevabını göreceksiniz" yanıtını verdi. ABD ve Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerine değindi, "Herhangi bir güç Türkiye'yi rahatsız ederse, onlara karşı ulusal güvenliğimiz ile ilgili tedbir alırken, kimsenin bu konudaki rezervi söz konusu olamaz. Türkiye-Suriye sınırı Türkiye-Suriye sınırıdır. Türkiye-ABD veya Türkiye-Rusya sınırı değildir ve sınıra doğru başlayan göç meselesi..." diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

''Halep'i alacağız''

"Mesele mülteciler değil"

Davutoğlu mülteciler konusunda Merkel ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi verdi, şunları söyledi:

"Merkel ile mülteciler konusunu konuşurken, 'Mesele Türkiye'den ne kadar mülteci gittiği değil, Türkiye'ye ne kadar mülteci geldiği' dedim. Türkiye'ye daha fazla mülteci gelmemesi için de beraber çalışmamız lazım. Ya Suriye krizine Cenevre'de bir çözüm bulunacak, ateşkes olacak, herkes olduğu yerde kalacak ya da hep beraber Rusya'nın tutumu karşısında tavır alacağız. Sayın Merkel de 'Haklısınız' dedi. AB, Rusya karşısında ilk defa net tavır sergiliyor.

Ahmet Davutoğlu sığınmacılara karşı açık kapı politikasının devam ettiğini vurguladı, "Mültecileri kendi rızaları ile sınırın öte tarafında sağladığımız imkânlarla tutmaya çalışacağız. Ama gelmek isteyene de dipçik gösterecek değiliz" dedi.