Davutoğlu'ndan 9 çağrı

Davutoğlu'ndan 9 çağrı

İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslam ülkelerine 9 başlıkta çağrı yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi'nde konuklar onuruna öğle yemeği verdi. İstanbul Kongre Merkezi'nde bulunan Çamlıca salonundaki öğle yemeğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Öğle yemeğinde bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, “Çok kritik bir tarihi eşikte bu zirveyi yapıyoruz. Dünya çok kapsamlı bir küresel ekonomik krizden geçiyor. 2008'den beri dünya ekonomik krizin getirdiği çalkantıları birlikte yaşıyor. Jeopolitik riskler ve güvenlik sorunları dünya gündemini işgal ediyor. Bütün bu krizlerin merkezinde bulunan İslam Dünyası çok önemli meydan okumalarla karşı karşıya. Biz İslam medeniyetinin bugünkü temsilcileri olarak şunu ifade ediyoruz ki; İslam dünyası ve İslam medeniyeti, dünyaya barış ve adalet mesajı iletmek için bugün Türkiye'de, İstanbul'da bir araya geliyor" dedi.

“Bugün İslam dünyası aşırılıkla anılmamalı"

Davutoğlu, 9 çağrıda bulunmak istediği belirterek, “Birincisi; kültürel hayat olarak yüce dinimizin barış mesajını dünyaya en iyi şekilde iletmeli ve bu mesajın dışında hareket edenlerin kendi içimizdeki yapılara karşı da ortak bir tavrı sergilemeliyizö dedi.

Davutoğlu, “Bugün İslam dünyası aşırılıkla anılmamalı. İçimizde ne zaman bir gerilim yaşansa bunlara karşı biz İslam dünyası liderleri olarak, İslam dinin barış mesajını en iyi şekilde iletmeliyiz. İkincisi; Teröre ve İslami terörle ayinileştirmeye, özdeşleştirmeye çalışan tavırlara karşı da ortak bir duruş sergilemeliyiz. İslam terörü lanetler" diye konuştu.

“Nerede bir İslamafobik bir çalışma varsa sesimizi birlikte yükseltme durumundayız"

Başbakan Davutoğlu, “Üçüncü olarak dünyada İslam dini ila ilgili dünyada oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşıda hep beraber ortak tavır altında buluşmalıyız. Özellikle İslamafobi türünde batı toplumlarında ortaya çıkan tavırlar bugün İslam dünyasının ve İslam dinin yanlış anlaşılmasına sebebiyet veren bir kültürel, psikolojik atmosfer oluşturuyor. Buna karşıda ortak bir tavırda buluşmalıyız. Nerede bir İslamafobik bir çalışma varsa sesimizi birlikte yükseltme durumundayız" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, dördüncü olarak insani konu söz konusu olduğunda hep beraber insani alan birlikte çalışmak gerektiğini vurguladı.

Davutoğlu, mülteciler sorununa dikkat çekmek istediğini belirterek, “Suriye konusunda başka kanaatlere sahip olabiliriz ama Suriye'deki kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığı sorunlar konusunda ortak bir tavır sergilemeliyiz" dedi.

“İnsanlık tarihinde ilk kez gerçekleşecek olan bu zirveye katılımınız"

Davutoğlu, “Herkesi 23-24 Mayısta gerçekleştirilecek olan 'Dünya İslami Zirvesi'ne davet etmek istiyorum. İnsanlık tarihinde ilk kez gerçekleşecek olan bu zirveye katılımınız, İslam Dünyasının bu zirvedeki sesinin daha gür bir şekilde çıkmasına vesile teşkil edecektir. İnsani konularda herkesten önce İslam dünyasının sesini yükseltmesi büyük bir önem taşıyor. Beşincisi; siyasi görüş ayrılıklarımızı giderebilmemiz için üst düzey bir siyasi diyaloga önem vermeliyiz" şeklinde konuştu.

Toprak bütünlüğü

Davutoğlu, “Altıncısı; bugün özellikle İslam dünyasına dönük olarak sınırların yeniden çizilmesi çabalarına, bazı ülkelerin parçalanması risklerine karşı her birimizin hep birlikte sınır bütünlüklerini savunmak ve İslam ülkelerinin, üye ülkelerin sınır bütünlüğü konusunda ilkeli bir tutum takınma zorunluluğumuz var. İslam dünyasını yeniden parçalama teşebbüslerine karşı, hep beraber uluslararası hukuk çerçevesinde bütün bir İslam dünyasının ve üye ülkelerin tümünün sınır bütünlüğünü korumak konusunda da ortak bir tavır içerisinde olmalıyız" dedi.

Filistin vurgusu

Davutoğlu, “Başta Filistin olmak üzere işgal altındaki bütün İslam topraklarının kurtarılması konusunda da ortak bir tavır takınmalıyız. Müslüman toplulukların yaşadığı ve zamanla şu veya bu şekilde göçe zorlanarak o topraklardaki İslam kimliğinin yok edilmeye çalışıldığı bütün işgal altındaki topraklar konusunda da ortak bir tavır sergilemek durumundayız. Burada özellikle Filistin'i zikrediyorum. Filistin'in hürriyetine kavuşması, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin, İslam dünyasının bir onur meselesi olan Filistin'in özgürlüğünün temin edilmesi konusunda omuz omuza durmak durumundayız" diye konuştu.

“Sahipsiz gibi görünen müslüman azınlıkların haklarına sahip çıkılması"

Davutoğlu, sekizinci olarak Müslüman azınlıklar konusunda değinerek, “Bu azınlıkların haklarının, hukuklarının korunması yönünde de barışçıl teşebbüslerimizi artırmalıyız. Hem işgal altındaki Filistin, Karabağ, Kırım gibi toprakların kurtarılması hem de Müslüman azınlıkların, sahipsiz gibi görünen Müslüman azınlıkların haklarına sahip çıkılması İslam İşbirliği Teşkilatının uluslararası etkinliğini gösterecek önemli göstergelerden birisidir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS