Davutoğlu'ndan Manisa Valisi'ne tepki: "Kabul edilemez"

Davutoğlu'ndan Manisa Valisi'ne tepki: "Kabul edilemez"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Silvan'daki operasyonlara değinerek, " Silvanın da diğer ilçelerin de her sokağı emniyet altına alınana kadar operasyonlar sürecek" dedi. Manisa valisinin başörtülü kadınların kelepçelenmesinden sonra yaptığı açıklamayı kabul edilemez olarak nitelendiren Davutoğlu, " Valinin bu açıklaması maksatını aşan bir ifadedir. Vatandaşlar arasında başörtülü-başı açık ayrımı yapmak kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yeniden atanması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı'na ziyarette bulundu. Ziyareti sırasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "Diyanet işleri başkanlığının milli birliğimiz bütünlüğümüz için büyük katkıları olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Bu ezeli ve ebedi birliktelik için büyük gayret gösteriyorlar. Yurt dışında da çok önemli faaliyet yürütüyorlar. İslam kardeşliği dolayısıyla yürüttüğü faaliyetler konusunda kendilerine müteşekkirim. Irak, Suriye'de mezhep çatışmalarına karşı en güçlü sesi Diyanet İşleri Başkanlığımız vermiştir. DEAŞ benzeri aşırı örgütlerin İslam dinimizi ve kutsal değerlerini lekelemeye dönük faaliyetleri karşısında da Türkiye'den ve Diyanet İşleri Başkanlığı'mızdan tepki gelmiştir" diye konuştu.

"Hükümetimizi sunduğumuz gün bir Bakanlar Kurulu değişikliği beklemek yasal olarak da mümkün değil"

Hükümet kurma süreci ve Meclis takvimine ilişkin bir soruya Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir görevlendirmeyi ne zaman yapacakları. Özellikle bütçe takvimi bakımından hükümetimizin bir an önce göreve başlaması önemli. Bizim süratle hükümetimizi kurup bütçemizi Meclis'ten geçirmemiz gerekli. Sayın Cumhurbaşkanımızın da takdirinin bu yönde olmasını bekliyoruz. Onun takdirini beklemek icap eder. Hükümetimizi sunduğumuz gün bir Bakanlar Kurulu değişikliği beklemek yasal olarak da mümkün değil.

"Öyle çok büyük bakan sayısı artışları da o çerçevede beklemek doğru değil"

Bazı bakanlıklar içi düzenlemeler yapılır mı? O süre içinde bizim takdirimizde olan bir husustur. Öyle çok büyük bakan sayısı artışları da o çerçevede beklemek doğru değil. Bir ihtiyaç varsa gereği yapılır" diye yanıt verdi.


"Kararlılığımızı kimse test etmesin Silvan'da kimse şov yapmaya kalkmasın"

Silvan'daki operasyonlara ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu şu yanıtı verdi: "O zaman Silvan'daki operasyonlarımızı eleştirenler, seçimler için yapıldığı iddiasında bulunmuşlardı. Ancak Türkiye'de tek bir silahlı terörist kalmayana kadar bu mücadele sürecek. Kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan'da neyin ne olduğunu, hangi okulda, hangi binada nasıl bir yığınak yapıldığını biz biliyoruz. Kararlılığımızı kimse test etmesin veya bu konuda da şüpheye düşmesin. Her şeyden önce biz, 23 Temmuz'da barış ve huzur operasyonu başlattığımızda ki, hala devam ediyor. Seçim sonrasında yaptığım ilk güvenlik toplantısında hedefe ulaşana kadar, Türkiye'de tek bir silahlı terörist kalmayana kadar, dağları, ilçeleri, kasabaları…emniyet altına alana kadar bu mücadele sürecek. Silvan'ın da diğer ilçelerin de her sokağı emniyet altına alınana kadar operasyon sürer. İnsani yardım ve diğer insani ,ihtiyaçlar konusunda her türlü tedbir alınmıştır. Herhangi bir ihtiyaç eksik bırakılmamıştır. İçişleri Bakanımıza da söyledim; en kısa sürede bu operasyonun tamamlanması için de tedbirler alınıyor.  Önemli ölçüde mesafe alındı.

Belli hedeflere bu anlamada ulaşıldı. İnşallah en kısa sürede normal akışına dönülür. Ama bugün dahi şehit haberlerimiz gelirken bazı operasyonlarımızda. HDP milletvekillerinin bu şehit haberlerine yol açan terör örgütüne açık ve net bir tavır koymak yerine Silvan'da ve diğer ilçelerimizde Türkiye'nin her yerinde kamu düzenini egemen kılmak isteyen güvenlik birimlerimizi hedef almasını da bütün milletimizin takdir etmesi gereken bir husus. Biz Silvan ve  diğer bütün ilçelerimizde, ilimizde yerleşim merkezimizde huzur kesin olarak tesis edilene kadar bu çalışmaları sürdüreceğiz. Silvan'da da büyük ölçüde operasyonun tamamlandığını, tamamlanmakta olduğunu söyleyebiliriz. İnşallah gerek Silvanlı vatandaşlarım gerekse Türkiye'nin her yerindeki vatandaşlarımız kamu düzenini ve huzur ortamını en derinden hissedecek şekilde bu operasyonlar başarı ile tamamlanacak."

"Herhangi bir kara operasyonu hazırlığı söz konusu değil"

Kara operasyonuna ilişkin bir soruya Davutoğlu şu yanıtı verdi: "Kara operasyonuna ilişkin değişik yorumlar yapılıyor. Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit nerede olursa olsun oraya dönük çalışma yapılır. Şu anda Türkiye'nin Irak ya da  Suriye bağlamında herhangi bir kara operasyonu hazırlığı söz konusu değil. Böyle bir kısa dönemde böyle bir beklenti içinde olmamak icap eder. Uluslararası toplum Suriye krizine mutlaka bir çözüm bulmak zorundadır. Herhangi bir faaliyet yapmak gerekirse uluslararası toplum ile birlikte Türkiye'de üzerine düşeni yapar.

"Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit nerede olursa olsun oraya dönük çalışma yapılır"

Ama Türkiye'ye dönük bir saldırı, tehdit olursa, kimseden herhangi bir işaret, karar beklemeden Türkiye her türlü tedbiri alır. Şu anda Suriye bağlamında durum söz konusu değil. Gerekirse de her türlü hazırlıklarımız ve çalışmalarımız vardır. Dün Genelkurmay Başkanımızla olan görüşmemizde de tüm bunları detaylı bir şekilde el aldık."

"Başı açık veya kapalı olsun ihtiyaç olmadıkça kelepçeli bir görüntüyü tasvip etmeyiz"

Manisa'daki kelepçeli operasyona ilişkin bir soruya Davutoğlu, "Türkiye bir hukuk devleti. Herhangi bir konuda soruşturma yürütülürken bayan olsun erkek olsun başı açık veya kapalı olsun ihtiyaç hasıl olmadıkça kelepçeli bir görüntünün ortaya çıkmasını tasvip etmeyiz. Vatandaşlık hukuku herkes için geçerlidir. Kimse için farklı değil kıyafetler veya ideolojiler üzerinden. Hepimiz hukuku kurallarına riayet edeceğiz. Kaçma tehlikesi ihtimali varsa tedbir alınır. Ama zaten uygun bir şekilde götürülüyorsa hanımların erkeklerden ayırdığım için söylemiyorum herkes için geçerli. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. O Manzarayı gördüğüm zaman da derhal arkadaşlara talimat verdim. Bu soruşturulsun çünkü burada aynı zamanda yürütülen soruşturmaya gölge düşürmek istercesine ortaya çıkarılmak istenen bir tablo var. Bir mağdur psikoloji oluşturma psikolojisi oluşturulması da söz konusu. Bu doğru değil. Hukuk devletinde, gözaltı işlemi yapılacaksa bunun esasları bellidir. Bu maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu da tartışmak istemem. 78 milyon bizim için olumlu imaja sahiptir. Her birinin, her hukuki soruşturmada izzetleri, onurları…devletimizin teminatı altındadır" diye yanıt verdi.

"Asgari ücret konusunda 1300 tl vaadimiz yerine getirilecek"

Asgari Ücret konusunda Davutoğlu, "Biz herhangi bir vaadi düşünmeksizin vermeyiz. Bütün vaatlerimiz gibi kesinlikle Asgari Ücret de 1300 TL'ye çıkarılması için gerekli teşebbüsler yapılacak. İş ve işveren kesimi ile de oturulup konuşulacak ama 1300 TL vaadimiz yerine getirilecek. Ek çalışma gerekiyorsa bunu da yaparız. Kayıt dışı istihdama yol açmayacak şekilde çalışımalar yaparız. Verdiğimiz sözün gereğini yaparız" dedi.

 

Vali ne demişti?

Manisa'da "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonlar sırasında başörtülü kadınlara kelepçe takılması sonrası Manisa İl Emniyet Müdürü geçici olarak açığa alınmış valilik de konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Valilik açıklamasındaki, ".... hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin, hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan  öyle bir işleme (kelepçe takma işlemi) tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır..." ifadeleri tepki çekmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS