Davutoğlu'ndan PYD ile görüştükleri hatırlatmalarına yanıt

Davutoğlu'ndan PYD ile görüştükleri hatırlatmalarına yanıt

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD ile geçmişte görüşmelerine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Davutoğlu, "Çözüm süreci devam ediyor olsaydı, PYD ile ilişkimiz de farklı olurdu" dedi ve "PKK yurtiçinde saldırmıyordu, ülkeyi terketmeleri beklentisi vardı. Bugün öyle değil" diye ekledi.

Başbakan Davutoğlu, Hollanda'nın başkenti Lahey'deki temaslarını tamamlayıp dün yurda dönmüştü. Dönüş sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, PYD- PKK bağlantısına değindi. "Eğer PYD'nin Türkiye'yi rahatsız edecek şekilde faaliyetleri yoğunlaşır ve bu güvenliğimizi tehdit ederse, mukabele bağlamında bir fark olmaz" dedi.


Kılıçdaroğlu ABD'nin PYD açıklamasını değerlendirdi


"Eskiden PYD'yle görüşüyordunuz eleştirileri var" sorusunu, "Çözüm süreci devam ediyor olsaydı, PYD ile ilişkimiz de farklı olurdu" diyen Davutoğlu, "PKK yurtiçinde saldırmıyordu, ülkeyi terketmeleri beklentisi vardı. Bugün öyle değil. Bizim hassasiyetlerimizi müttefiklerimizin gözetmesini bekliyoruz. Hangi yollardan YPG'nin Türkiye'ye silah soktuğundan tutun da neler yaşanmakta olduğuna kadar her şeyi paylaştık. DEAŞ'a karşı mücadele ediyor diye YPG'yi meşru göremeyiz" dedi.


Obama'nın özel temsilcisinden Türkiye'ye PYD yanıtı


Davutoğlu PYD'yi "Eğer Türkiye'yi rahatsız edecek faaliyetler yoğunlaşırsa vururuz" diyerek uyardı, YPG'nin Kandil bağlantıları, PKK bağlantıları da aşikâr. Eğer Türkiye'yi rahatsız edecek şekilde faaliyetler yoğunlaşır ve bu bizim güvenliğimizi tehdit ederse mukabele bağlamında bir fark olmaz" dedi.


"Eğer 2013'teki çözüm süreci işleseydi ve dedikleri gibi Türkiye içindeki militanları, teröristleri çıksaydı, silahsızlansalardı şu anda bizim bakışımız farklı olurdu" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS