Davutoğlu'ndan "PYD'yi vururuz" mesajı

Davutoğlu'ndan "PYD'yi vururuz" mesajı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda'da ABD'nin "PYD terör örgütü değildir" açıklamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, "Teröre Suriye'den destek geliyorsa, Irak'ta Kandil'de aldığımız tedbirler neyse, aynı tedbirleri Suriye'de alırız" dedi. ABD'den tutumunu netleştirmesini ve Türkiye'nin yanında olmasını talep etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan PYD ve YPG'ye gözdağı, ABD'ye çağrı geldi. Davutoğlu, "Türkiye'ye zarar veren her terör örgütüne aynı muameleyi gösteririz dostlarımızdan da bizim yanımızda olmalarını bekleriz" dedi.


Salih Müslim'den 'Fırat'ın batısı' açıklaması


Davutoğlu'nun Hollanda Başbakanıyla yaptığı basın toplantısında gündem, Suriye'nin kuzeyindeki hareketlilikti. Davutoğlu, PYD ve YPG'yi Esad rejimi ve Ruslarla iş birliği ve bölgede etnik temizlik yapmakla suçladı, ABD'den net tutum beklediklerini söyledi.


PYD, Moskova'da temsilcilik açtı


Davutoğlu, "PYD kriz boynca rejmle işbirliği yapmıştır, Rusya'yla işbirli hainde Suriyeli sivillere saldırmakta. İnsan hakları örgütleri raporlarına göre açık etnik kıyımla Türkmen ve Arapların yoğun olduğu yerlerde bu nüfüsu yerinden etmek gibi savaş suçu işlemektedir. Belegeler ortadayken müttefikimizden açık ve net tavır beklemek hakkımızdır" diye konuştu.


ABD: 'PKK ile YPG arasında açık fark var'


Davutoğlu, PYD ve YPG'ye de IŞİD ve Kandil hatırlatması yaptı. Davutoğlu, "Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olduğunda biz Irak'ta, Kandil'de aldığımız tedbirler neyse, aynı tedbirleri Suriye'de alırız. DEAŞ mevzilerini nasıl hedef aldıysak, Türkiye'yi hedef alan her örgüte aynı muameleyi gösteririz. Dostlarımızdan da bizim yanımızda olmalarını bekleriz" şeklinde konuştu.


PYD, Azez'de 4 köyü ele geçirdi


Halep'te Rusya'nın hava bombardımanı ile Suriye ordusunun ilerlemesini, "İnsani lojistik koridor bu barbar güçler tarafından kapatılmıştır" diye niteleyen Davutoğlu, son saldırıların amacının etnik temizlik olduğunu öne sürdü. Başbakan, Öncüpınar karşısında barınan sığınmacılar için batıdan Türkiye'ye gelen sınırı aç taleplerini eleştirdi. Davutoğlu, şunları söyledi:


ABD: 'PYD politikamızda hiçbir değişiklik yok'


"Rus bombardımanına dur diyemeyen çevrelerin dönüp Türkiyeye sınırlaırnı aç tavsiyesi vermesini ikiyüzlülük olarak nitelendiriyorum. Uluslararası toplum acziyetinin sorumlluluğunu Türkiye üzerine yıkmamalıdır. Her kabul ettiğimiz mülteciyle onların bu etnik temizilk hedefine yardım etmiş gibi oluyoruz. Kabul edicez mültecileri, hele demografik apının değişmesini isteyen bir sratejiyse."


ABD Büyükelçisi Bass, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı


ABD'ye yönelik mesajlarını sürdüren Davutoğlu, "Şimdi bizim için açık tehdit mahiyeti taşıyan PKK'nın uzantısı YPG'nin terör örgütü olmadığı tezini savunmak, terörle mücadeleye en büyük darbeyi vurmak anlamına gelmektedir. Stratejik müttefimiz ABD'nin bu konuda tutumunun netleşmesini beklemek bizim hakkımızdır" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS