Davutoğlu Başbakanlık'ın özel uçağına binmedi

Davutoğlu Başbakanlık'ın özel uçağına binmedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda sürpriz bir basın toplantısı düzenledi. Ardından Bosna Hersek'e hareket eden Davutoğlu'nun Başbakanlık'a ait özel uçak ANA yerine THY'nin Köprübaşı adlı uçağıyla gitmesi dikkat çekti.

AK Parti kongresinde başbakanlığı bırakacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, son resmi ziyareti için bugünkü Bosna Hersek'e gitti. Ancak bu ziyarette dikkat çeken bir detay vardı. Son ziyaretinde Başbakanlık'a ait özel uçak ANA uçağına değil THY'ye ait KÖPRÜBAŞI isimli uçağa bindi.

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre TC ANA uçağının şu an Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın hizmetinde olması ve TC-TUR uçağının Bosna Hersek'e teknik imkanlardan dolayı inemeyecek olması sebebiyle THY'den bu ziyaret için Köprübaşı adlı uçak kiralandı.

Toplantıdaki açıklamaları

Başbakan Davutoğlu, Banja Luka'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Dost ve kardeş ülke olarak bahsettiği Bosna Hersek'te Ferhadiye Camii'nin açılışına katılacağını kaydeden Davutoğlu, "Bugün bizim içim sembolik değeri çok yüksek olan bir ziyaret için Bosna Hersek'e gidiyoruz. Bosna Hersek, dost ve kardeş ülkedir. Kardeşlerimizin olduğu, büyük acılar yaşamış bir ülkeden bahsediyoruz. O savaş, soykırım, hüzün yıllarında sadece Boşnak kardeşlerimiz katledilmedi. Bizim oraya vurduğumuz mühür niteliğindeki tarihi eserler birer birer yıkıldı. Tarih yerle bir edilmeye çalışıldı. Mostar Köprüsü bizim dönemimizde tekrar ihya ve inşa edilerek hizmete girdi. Bugün inşallah 23 yıl sonra tekrar ezan sesiyle buluşacak olan Banja Luka'daki Ferhadiye Camii ve Alaca Camii bizim girişimlerimizle Türkiye'nin katkılarıyla tekrar ayağa kalkıyor" diye konuştu.  

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BOSNA HERSEK'İN ARKASINDA DAĞ GİBİ DURACAK"

Bosna Hersek'te Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Mladen Ivaniç'le görüşeceğini belirten Başbakan Davutoğlu, "Ferhadiye Camii'nin ayağa kalkması Balkanlar'daki evlad-ı fatihan mirasının ayağa kalkması anlamına gelir. Siyasetimizin özü de felsefesi de temeli de bugünkü bu sembolik açıdan çok önem taşıyan camimizin açılışıyla tecessüm ediyor. Artık 90'lı yılların aksine Bosna Hersek'in arkasında dağ gibi duracak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletimiz her zaman var olacak" ifadelerini kullandı. 

Cami açılışına katıldı

Bosna Hersek’e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Banya Luka şehrindeki Ferhadiye (Ferhadpaşa) Camisi’nin açılış törenine katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti: 

Başbakan, “Bundan 4 yıl önce bir Ramazan günü Saray Bosna’ya  geldiğimde ryine Boşnak kardeşlerimle böyle buluşmuştum. İnsanlığı ürettiği bütün şehirler yok olsa bir tek Saray Bosna ayakta kalsa insanlık yeniden inşa edilir demiştim.” diyerek şehrin tarihi ve kültürel önemine değindi.

Davutoğlu Bosna’ya Türkiye’nin selamını getirdiğini belirterek “Ben buraya yürekten yüreğe konuşmaya geldim sadece kendi yüreğimle değil 78 milyon kardeşinizin yüreğiyle konuşmaya geldim. Şu anda 78 milyon kardeşinizin duası sizinledir” dedi.“Konuşmamın sonunda Aliya İzzet Begoviç’e hitap etmek istiyorum”diyen Davutoğlu sözlerine şöyle son verdi: 

“Ey bilge insan Ey büyük lider! Mekanın cennet ruhun şad olsun. Uğrunda insanlık dersi vererek yürüttüğün mücadelenin bugünkü sahipleri bizleriz. Bil ki bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız. Yıkılan her camiyi yeniden inşa edeceğiz yıkılan her yüreği yeniden kazanacağız ve Bosna Hersek senin istediğin gibi kıyamete kadar bir ve bütün kalacak. Allah Bosna’yı aziz eylesin ve Türkiye’yi Bosna’nın her zaman yanında kılsın. Allaha emanet olun”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS