DBP'nin Diyarbakır İl Başkanlığına polis baskını: 2 gözaltı

DBP'nin Diyarbakır İl Başkanlığına polis baskını: 2 gözaltı

Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında arama yapan polis 2 kişiyi gözaltına aldı. Parti binası önünde toplanan kalabalık gözaltıları protesto için zırhlı araçlara yönelince polis havaya ateş açtı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında bugün DBP il binasına gitti. Zırhlı araçlarla parti binasına giden polis ekipleri içeriye girerek arama yaptı. Burada DBP Parti Meclisi üyesi Zeynep Altunkaynak ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Şakir Karataş gözaltına alındı.


Polisin, binada arama yaptığı sırada HDP milletvekilleri Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, ile HDP ve DBP il başkanları parti binası önüne geldi. Bina önünde toplanan yaklaşık 200 kişi gözaltınla almayı protesto etti. Bu sırada gruptan bazı kişiler önlem alan polis ve araçlarına yöneldi ve kar topu atanlar oldu. Grubun araçlara yönelmesi üzerine polis grubu dağıtmak için havaya ateş açtı.


DBP'li belediye başkanı Evin Keve tutuklandı


Polis, gözaltına aldığı 2 kişiyi alıp emniyete götürdü.


DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır il binasında "şikayet var" diyerek polisin arama yapmasına ve 2 kişiyi gözaltına almasına tepki gösterdi. Parti binası önünde toplananlara konuşan Yüksek, şunları söyledi:


"Sadece Diyarbakır il binamız değil. Aynı zamanda Muş'ta ve başka illerde de eş zamanlı olarak parti binalarımız çeşitli gerekçelerle basıldı. Aranmak istendi. Hukuksuz olduğunu hatırlattık. Bu bir anayasal kurumdur. Kim nasıl keyfi olarak meclisi ve hükümet binalarını basamıyorsa, siyasi partileri de basamaz. Böyle bir hukuk ve kanun yok. Eğer demokrasi diyorlarsa ama bütün bu olan biten bize şunu gösteriyor bütün uluslararası kamuoyu da Türkiye kamuoyu da şu gerçeği artık bilmeli. Türkiye'de demokrasi diye bir şey kalmamıştır. Türkiye'de hukuk diye bir şey yoktur. AKP hükümeti ülkeye el koymuş. Darbe yapmış. Ve halkımıza karşıda bir savaş yürütüyor şu anda. Kurumumuzda bu çerçevede basılmıştır. Bizi korkutamayacaksınız, yıldıramayacaksınız kazananda halkımız olacak ve demokrasi olacaktır."


Suruç Belediye Başkanı'nın 44 yıl hapsi isteniyor


Kamuran Yüksek, parti binasının şikayet olduğu iddiasıyla uyduruk bir gerekçeyle basıldığını ileri sürerek, "AKP'den şikayetçiyiz buyurun gidin AKP'yi basabiliyor musunuz? Uyduruk bir gerekçedir. Alınan kişiler asker kaçağı firarisi olduğu gerekçesiyle. Yoklaması yapılmadığı için gözaltına alınıyor. Öğrenci. Bu kadar basit bir gerekçeyle parti basılıyor" diye konuştu.


Van'da HDP'lilere biber gazlı müdahale


Diyarbakır Valiliği ise, DBP binasında polis tarafından yapılan aramayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:


"İlimiz, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 23.12.2015 günü ve 03.01.2016 günü yakınları tarafından yapılan iki ayrı başvuru ile çocuklarının terör örgütüne katılmak amacıyla Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı binasında zorla tutulduklarına ilişkin müracaatta bulunmuştur. Yapılan başvurular üzerine kayıp şahısların bulunabilmesi ve varsa bu konuda, suç unsuru malzeme ve delillere ulaşılabilmesi amacıyla Diyarbakır 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği'nin ilimiz Bağlar İlçesi Selahattin Eyyubi Mahallesi'nde faaliyet yürüten DBP İl binasında arama, el koyma ve inceleme kararı verilmiştir. Alınan karar üzerine belirtilen adreste 05.01.2016 günü saat 14.00 sıralarında ilgili birimler ile koordineli bir şekilde usulüne uygun olarak arama yapılmış, yapılan aramada kayıp şahıslar bulunamamış ancak binada bulunan şahısların yapılan UYAP sorgulamasında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan aranan bir şahıs adli tahkikat yapılması amacıyla gözaltına alınmıştır. Ayrıca asker yoklama kaçağı olarak aranan bir şahıs ise yakalanmış ve gerekli tebligat işlemlerinden sonra serbest bırakılmıştır. Kayıp şahısların bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS