Delta varyantı görülen iller! Biontech aşısı Delta mutasyonuna karşı etkili mi?

Delta varyantı görülen iller! Biontech aşısı Delta mutasyonuna karşı etkili mi?

Delta varyantı görülen iller! Biontech aşısı Delta mutasyonuna karşı etkili mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Fahrettin Koca, 16 ilde 134 Delta varyantının tespit edildiğini, yoğunluğun ise İstanbul'da olduğunu açıkladı. Bu açıklama sonrasında Delta varyantı görülen iller hangileri? Biontech aşısı Delta mutasyonuna karşı etkili mi? Sorgulamaları hız kazandı. İşte Delta mutasyonuyla ilgili bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada koronavirüs salgını aşı çalışmalarıyla etkisi kaybetmeye devam ederken mutasyon haberleri de bir yandan tedirgin ediyor. Mutasyona uğrayan ve farklı belirtiler ortaya çıkaran koronavirüste son olarak Hindistan'da görülen ve ardından İngiltere'de de yayılan Delta varyantı merak ediliyor.

DELTA VARYANTI GÖRÜLEN İLLER HANGİLERİ?

Dünyayı tehdit eden Delta varyantına ilişkin bilgi veren Koca, "Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul'da görüldü. 134 vakanın 82'si İstanbul'da, 18'i Düzce'de, 8'i Van'da, 4'ü Ankara'da, 3'ü İzmir'de, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde görüldü" dedi.

16 ilde görülen 134 Delta varyantının şu anlık ciddi bir oran olmadığını söyleyen Koca, şöyle devam etti:

"Bu varyantın her geçen gün artabileceğinden endişe ediyoruz. Aşıların bu varyantta da etkili olduğunu biliyoruz. Etkili olan aşıların erken dönemde yapılmasının önemiyle birlikte biz iki dozla Delta varyantına daha güçlü bir etkinin olduğunu da biliyoruz. Aşılamayı 18 yaşa kadar indirdiğimiz bu dönemde, aşının tedarikiyle birlikte muhtemel 6 haftalık süreyi 4 haftaya da çekebiliriz."

BİONTECH AŞISI DELTA MUTASYONUNA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Uzmanlar Delta varyantının belirtileri hakkında genç insanlar için daha çok kötü bir soğuk algınlığı gibi hissedilebileceğini söylüyor. Ayrıca Delta varyantına karşı Biontech aşısının daha etkili olabileceği belirtiliyor.