Demirtaş: "Erdoğan'la kişisel bir husumetimiz yok"

Demirtaş: "Erdoğan'la kişisel bir husumetimiz yok"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demirtaş, "Bizim sayın Erdoğan'la kişisel bir husumetimiz yok" dedi. Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş "Silah bırakma çağrısı yapılacaksa onun muhatabı sayın Öcalan'dır. Öcalan da adada hazır bekliyor" diye konuştu.

İşte Demirtaş'ın açıklamalarının satırbaşları;

Halkın, toplumun istemediği bir sistemi yukardan dayatmanın bir anlamı yoktu. Bizim sayın Erdoğan'la kişisel bir husumetimiz yok. AK Parti'ye kişisel bir kin duymuyoruz. Anayasayı askıya alan bir cumhurbaşkanı bizden her zaman tavır görecektir. Biz bazı yanlışları vardı onları dillendirdik. O yanlışlara karşı çıktık.


"Sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz"


Temel ilkelerde yeni anayasada parlamentonun ortaklaşması lazım. Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi gerekir. Yarın adaya gitmek için başvuracağız. Biz parlemantoda sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Halkın bize iktidar yetkisi vermediğini biliyoruz. Biz kadrolarınıza tek başına Türkiye’yi yönetecek güçdeyiz ama halk bize bu yetkiyi vermedi. Ama görev düşerse sorumlulktan da kaçmayız.


Herkesin içi rahat olsun koalisyondan korkmayalım. Erken seçimden de korkmayalım ama daha bu seçimin sonuçları açıklanmadan ülkeyi erken seçim havasına sıokmak ülkeye fayda sağlamaz. Biz Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açmıyoruz. Bunu tartışmaya açan o kişinin kendisidir. Onun meşrutiyetini tartışmamız mümkün değil.

Koalisyonla ilgili gayriresmi ve resmi bir temasımız yok. Bizim kapımız da herkese açık. MHP'nin ne yapacağına biz karar veremeyiz. Onların meşruiyeti neyse bizim meşruiyetimiz de o. Lafa geldiğinde milletin iradesinden dem vuranlar, HDP’nin arkasındaki halka hakaret edemez. Seçenekler ortaya çıkmadan bir şey demeyeceğiz. AKP ile söylediklerimizin arkasındayız. Diğer seçenekler için söylüyorum, kapımız açık. Bütün koalisyon seçenekleri ortaya çıkmadan birşey söylemeyeceğiz. Çözüm süreci devam etmeli


Davutoğlu'nun ifade ettiği sorumlulukların tamamının arkasındayız ama bu sorumluluklar tek taraflı değildir. Eş zamanlı adımların atılması aşamasına gelmiştik. Biz HDP olarak buradan devam etmeye hazırız. kendileri aynı noktadalar mı? Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesine hazırız. Eğer silah bırakma çağrısı yapılacaksa onun muhatabı sayın Öcalan'dır. Öcalan da adada hazır bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS