Demirtaş: "Ordu inisiyatifi ele almış durumda"

Demirtaş: "Ordu inisiyatifi ele almış durumda"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güvenlik bürokrasisi ve ordunun bölgede inisiyatifi ele geçirdiğini öne sürerek, "Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor. 'Başbakan Mardin'e geldiğinde mutlaka sokağa çıkma yasağının kalkması gerekir' denildi, kalkmıyor. Onu takan yok. Biz uyarı yaptığımızda anlamıyorlardı" dedi.

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde belediyeyi ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, basın toplantısı düzenledi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de katıldığı toplantıda konuşan Demirtaş, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bir binanın bodrum katında olduğu söylenen yaralıların alınması ile ilgili yaptıkları girişimleri anlattı. Demirtaş, "İçişleri Bakanlığı koordinesinde ambulanslar binaya kadar gidecek, yaralıları alacaktı. Dün yine aynı senaryo tekrarlandı. Ambulanslar ana caddeye kadar gittiler, orada durduruldu. Sokağa tank atışlarıyla birlikte çatışma görüntüsü ve mizansen yaratıldı. 'Güvenliğinizi sağlamamız mümkün değil' diyerek ambulansları engellediler" dedi.


"Ordu insiyatifi ele almış"


İktidarın bu gidişle sadece Kürtleri değil, Türkiye'nin tamamını uçurumdan aşağı atacağını öne süren Demirtaş, halkın sesini yükselltmesini istedi. Demirtaş, konuşmasında siyasi iktidarın karşılarında kör bir duvar olarak durduğunu ve hiçbir ahlaki değeri umursamadığını da iddia ederek sözlerini şöyle sürdürdü:


"Öylesine büyük korku ve panikle hareket ediyorlar ki hiçbir ahlaki, kitabi ne varsa, kanuna dair ne varsa unutmuş durumda. Onların tek korkusu iktidarı kaybetmek. Kaybetmemek için yapmayacakları ahlaksızlık yok. Yaralılara yapılanları görüyorsunuz. Davutoğlu'na verilen tek görev, 'bütün bu suçları örtmekle görevlisin' diyorlar. Bütün kanunsuzlukları örtmekte görevli Başbakan. Cizre'deki bir polise emir verecek gücü yok. Özel harekat polisi sağlık görevlilerine 'Sen git Başbakan gelsin' diyor. Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor. 'Başbakan Mardin'e geldiğinde mutlaka sokağa çıkma yasağının kalkması gerekir' denildi, kalkmıyor. Onu takan yok. Biz uyarı yaptığımızda anlamıyorlardı. Bak inisiyatifi sıfıra geldi."  


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de 10 maddelik 'Terörle Mücadele Eylem Planı' açıklaması ile ilgili soru üzerine Demirtaş, Başbakan'ın konuşmasını dinleyemediğini, bu konudaki kapsamlı değerlendirmeyi daha sonra yapacaklarını söyledi.


Olaylar çıktı


Basın toplantısından sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kızıltepe Belediyesi önünde toplanan partililere hitap etti. Konuşmadan sonra buradaki bir grup polis araçlarına taş atınca polis kalabalığı gaz bombaları ve tazyikli su ile dağıttı. Olaylar bir süre devam etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS