Financial Times'tan Demirtaş haberine düzeltme

Financial Times'tan Demirtaş haberine düzeltme

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'deki tırmanan şiddet ortamıyla ilgili ünlü ekonomi gazetesi Financial Times'a konuştu. Haberde Demirtaş'ın, "PKK'nın misilleme taktiklerini "kirli" olarak nitelendirdiği" söylenmişti. Ancak HDP gazeteciden düzeltme istedi, haberdeki ifade "Geçtiğimiz ay Urfa’da iki polisin öldürülmesinin de ‘provokasyon kokan kirli bir eylem’ olarak niteliyor" olarak değiştirildi.

"Kürt parti lideri tehditler karşısında meydan okuyor" başlığını atan Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta "terörle bağlantılı" parlamenterlerin tutuklanması çağrısında bulunduğunda Demirtaş ve HDP milletvekillerinin itiraz etmek yerine ertesi gün dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdiğini hatırlatıyor.


Gazetenin Ankara muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan röportajda Demirtaş, "korkmadığımızı göstermek istiyoruz. Hiçbir zaman şiddet, terör ya da ırkçılığa destek vermedim. Konuşmalarımın hiçbirinde böyle bir şey bulamazlar. Baskı ve şantaja boyun eğmeyeceğiz" diyor.


HDP Eş Genel Başkanı ayrıca Suruç'taki intihar saldırısı için "katliam Erdoğan'a bir fırsat verdi" ifadelerini kullandı.


Demirtaş "hükümet HDP'ye siyasi bedel ödetmeye çalışıyor. Bize saldırıyorlar ve erken seçim çağrı yaparak tek başına iktidar olmak için oylarımızı ve prestijimizi yok etmek istiyorlar." diyor.


HDP'nin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını reddeden Selahattin Demirtaş Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini ''kirli'' diye tanımladı. 


HDP'den düzeltme geldi


Financial Times'a röportaj veren Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın misilleme taktiklerini "kirli" olarak nitelediği haberlerine HDP'den düzeltme geldi.


HDP'den yapılan açıklamada "Sözleri hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir" denildi.


"Demirtaş öyle demedi"


Partiden yapılan açıklama şöyle:


"Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın sözlerini hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir.


Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın Financial Times röportajındaki ifadeleri şu şekildedir: "Ceylanpınar'da da uyuyan, yatağında gece uyuyan 2 polis katledildi, o da çok provokasyon kokan kirli bir eylemdi ve onu da büyük ihtimalle PKK'ye yakın kişilere yaptırdılar. Ve bir anda PKK'ye karşı büyük bir saldırı dalgası başladı.


"Doğubayazıt olayı röportajdan önce"


Ayrıca röportajda geçen Doğubayazıt olayı, röportajdan 3 gün sonra olmuştur." 


Financial Times'tan düzeltme


Bianet'te yer alan habere göre Financial Times, röportajı internet sitesinde düzelterek yayınladı. Röportajın düzeltilmiş bölümü şöyle:


"Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak. HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.


“Ama Demirtaş bunu reddediyor ve PKK tarafından üstlenilen ölümle sonuçlanan saldırıları kınıyor. Geçtiğimiz ay Urfa’da iki polisin öldürülmesinin de ‘provokasyon kokan kirli bir eylem’ olarak niteliyor.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS