Demirtaş 'Tahir Elçi Devletsizlikten öldürüldü' sözüne açıklık getirdi

Video: Demirtaş 'Tahir Elçi Devletsizlikten öldürüldü' sözüne açıklık getirdi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak "Tahir Elçi'yi öldüren kurşunun polis silahından çıktığı kesin ama hangi amaçla hangisinden çıktığı ancak adil bir soruşturma ile ortaya çıkarılabilir" dedi. Demirtaş, 'Devletsizlikten öldürüldü' sözüne de açıklama getirdi.

Meclis'te, Çağdaş Esnaf ve Sanayici İşverenler Derneği heyetini kabul eden Demirtaş, boğazında dikişler olmasına karşın sağlık durumunun artık iyi olduğunu belirtti.

Barış, demokrasi ve ekonomiyi bir arada tartışabilen örgütlenmelerin demokrasi için şart olduğunu vurgulan Demirtaş, işveren derneklerinin önemine işaret etti.

'Devletsizlikten öldü' açıklaması

Demirtaş, bir gazetecinin, "Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin 'Devletsizlikten öldürüldü' dediniz, bunu biraz açar mısınız?" sorusuna şu cevabı verdi: "Ortadoğu'da Kürtlerin bir devleti yok. Arapların 22 devleti var ama Kürtlerin bir devleti yok. Suriye, Irak ve Türkiye de Kürtlerin devleti gibi davranmıyor. Türkiye Cumhuriyeti de bütün yurttaşların devleti gibi davranmıyor. AKP yandaşları devletin her türlü nimetinden faydalanırken, yandaş olmayanlar devletin sadece zulüm yüzünü görüyorlar. Tahir Elçi, arkasında devlet olan bir baro başkanı olsaydı ya öldürülmezdi ya da arkasından 'Oh olsun' açıklaması yapılmazdı."

"Olay yeri incelemesi yapılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Demirtaş, inceleme yapılmamasının sorumluluğunun kendilerinde değil hükümette olduğunu savundu.

Demirtaş, kendisinin de o bölgeyi iyi bildiğini, orasının inceleme yapılamayacak bir yer olmadığını ileri sürerek, incelemeye yönelik bugün bir saldırının olmadığını ve silah sesi üzerine inceleme yapacak görevlilerin alandan ayrıldığını söyledi.

Demirtaş, "Mermi çekirdeği bulunmuş olsaydı faile ulaşmak çok kolay olacaktı. Mermi çekirdeği olmadığı müddetçe kimin ateş ettiğini bulmak zor olacak. Şu da bizim açımızdan nettir ki o dakikada o bölgede ve o sokakta polisler dışında ateş eden hiç kimse yok. Tahir Elçi'yi öldüren kurşunun polis silahından çıktığı kesin ama hangi amaçla hangisinden çıktığı ancak adil bir soruşturma ile ortaya çıkarılabilir" dedi.

Selahattin Demirtaş, "Parti yöneticileriniz tehdit alıyor, sizin aracınızdan da kurşun izi çıktı. Bunlar birbiriyle bağlantılı mıdır?" sorusu üzerine, hükümete muhalif kesimlerin hedef gösterildiğini ileri sürdü.

Demirtaş, kendisine yönelik suikast girişimi iddialarına ilişkin ise herhangi bir gelişmenin olmadığını, araçta mermi çekirdeği bulunmadığından dolayı bir sonuca ulaşılamayacağını düşündüğünü kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS