Demirtaş: "Tek bir HDP'li kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek"

Demirtaş: "Tek bir HDP'li kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek"

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili dokunulmazlıklarının bu hafta ya da önümüzdeki hafta kaldırılabileceğini ancak HDP'lilerin kendi ayaklarıyla ifade vermeye gitmeyeceğini söyledi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili dokunulmazlıklarının bu hafta ya da önümüzdeki hafta kaldırılabileceğini ancak HDP'lilerin "kendi ayaklarıyla" ifade vermeye gitmeyeceğini söyledi.

HDP'li milletvekillerinin "teröre destek verdiği" tartışmasıyla başlayan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çağrısı ile genişleyen milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili tartışmalar çerçevesinde, AKP geçen hafta teklifini Meclis'e sunmuştu.

Demirtaş partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada teklifi sunun AKP'yi ve destek veren CHP ile MHP'yi eleştirerek şunları kaydetti:

"Bu hafta ya da gelecek hafta bizlerin dokunulmazlıklarını kaldırabilirler ama tek bir arkadaşımız kendi ayağı ile ifade vermeye gitmeyecek. Nasıl götürüyorlarsa kendileri bilir. Bu iş öyle kolay olmayacak. Zannediyorlar ki 'dokunulmazlıkları kaldırırız, tereyağından kıl çeker gibi bunları mahkemenin önüne atarız.' Yok öyle yağma, bunun siyasi faturasını siz ödeyeceksiniz."

TBMM Genel Kurulu'nda 2 Mart 1994'te o dönemde SHP'den milletvekili olan DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları yapılan oylama ile kaldırılmış ve ardından şimdiki HDP milletvekili Leyla Zana ve bazı diğer Kürt milletvekilleri Meclis'ten zorla götürülerek gözaltına alınmıştı.

Demirtaş, HDP'li milletvekillerinin suç işlemediğini, sadece AKP'nin "hoşuna gitmeyecek türde siyaset yaptığı" için hedef haline getirildiğini de savunarak, "Dokunulmazlıklarımızı kaldırmak istiyorlarsa kaldırsınlar, bu tarihi suça ortak olmak isteyen herkes elini kaldırsın ama fiziki bedelini biz ödesek de bunun siyasi vebali bizim değil, elini kaldıranların üzerinde olacaktır" diye konuştu.

Demirtaş, kendilerinin dokunulmazlık zırhı arkasına saklanmadığını, bunun için anayasa değişikliği teklifi yaparak kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istediklerini de belirterek, başta CHP olmak üzere diğer partilere bu teklifte birleşme çağrısını yineledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP'nin dokunulmazlık teklifine "anayasaya aykırı olmasına rağmen evet diyeceklerini" belirtmiş, MHP de destek vereceğini açıklamıştı.

Teklifin, AKP, CHP ve MHP'nin 489'u bulan toplam sandalye sayısı ile Genel Kurul'da yapılacak oylamada referanduma gerek olmaksızın kabulü mümkün olabilecek. Ancak partiler anayasa değişikliklerinde grup kararı alamazken, oylamalar da gizli yapılıyor. Özellikle CHP içindeki birçok milletvekilinin Kılıçdaroğlu'nun bu kararından hoşnut olmadığı ve oylamada 'hayır' oyu verebileceği belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS