Demirtaş'tan Silvan'daki operasyonlara sert tepki

Demirtaş'tan Silvan'daki operasyonlara sert tepki

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ndeki operasyonları eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Silvan'da bir terör sorunu yoktur. Hükümet yetkililerinin belirttiği gibi 'Halkın arasında terörist gruplar sızmış' bahanesi, gerekçesi tamamen uydurmadır. Bir halkın tamamı terörist ilan edilmiş, hedefe konulmuş durumdadır" dedi.

Avrupa'dan uydu aracılı ile PKK çizgisinde yayın yapan Mednuçe TV'nin yayınına telefon ile bağlanan Demirtaş, Silvan'da sürdürülen operasyonları değerlendirdi.

Demirtaş, şunları söyledi: "Silvan halkı büyük bir baskı altındadır. Ama direnişin de saldırıdan görkemli olduğu unutulmamalıdır. 9 gündür Silvan'ın 3 mahallesinde kesintisiz sokağa çıkma yasağı var. Ama Cizre'de olduğu gibi Silvan halkı da asla geri adım atmadı. Mevzu artık burada Silvan'ın, Cizre'nin mevzusu olmaktan çıkmalıdır. Orada kriminal bir olay yaşanmıyor, konjöktürel, güncel bir olay yaşanmıyor. 100 yıllık Kürt ve Kürdistan sorununun statüsü, nasıl yaşayacağı ve nasıl yaşatılacağına dair bir süreçten geçiyoruz. Dolayısıyla Silvan halkı kendisini ilgilendiren lokal bir direniş göstermiyor. Kürdistan'ın 100 yıldır inkar edilmiş statüsü ile ilgili bir duruş ve direniş ortaya koyuyor. Herkesin hamleyi bu şekilde görmesi ve bu şekilde Silvan'ı sahiplenmesi gerekir."

'Öz yönetim' ilan edilen yerler dahil Kürt halkınını her yerde HDP'ye sahip çıkarak aslında, öz yönetim ve direnişinin arkasında olduğunu ortaya koyduğunu ileri süren Selahattin Demirtaş, "Silvan'da bir terör sorunu yoktur. Hükümet yetkililerinin belirttiği gibi 'Halkın arasında terörist gruplar sızmış' bahanesi, gerekçesi tamamen uydurmadır. Bir halkın tamamı terörist ilan edilmiş, hedefe konulmuş durumdadır. Teröristin kim olduğu daha doğru sorgulanmalıdır. Şu anda AKP uygulamalarının tamamı terör uygulamalarıdır. Halka dönük bir terör uygulamasıdır" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş açıklamasında, öz yönetim istemine karşı panzer, top ve tankla gidilemeyeceğini ileri sürerek, "Halkımız ile direneceğimizi ve direnmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bir geri adım söz konusu değildir, olmayacaktır da. Herkes bunu bilmelidir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS