Demokrasi Mitingi'nde İzmir'in umut dolu duruşu

Demokrasi Mitingi'nde İzmir'in umut dolu duruşu

4 Ağustos'ta CHP tarafından İzmir Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirien Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nde yüzbinlerce vatandaşların katılması "umut dolu" olarak karşılandı. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmirlilerin bizleri yanıltmadığı için teşekkürlerini sunarken, İzmir'in Türkiye'nin umudu olduğunu söyledi.

15 Temmuz darbe girişimin ardından milyonlarca insan dışarıya çıkarak, demorkasi yürüyüşüne katıldı. Tüm partiler tek bir çatı altında toplanarak birlik mesajları verildi. CHP, İstanbul'dan sonra İzmir'de de Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi yaptı. Parti ayrımı yapılmaksızın yüzbinlerce insanın katıldığı mitinge, demokrasi vurgusu yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ üyesi askerlerin 15 Temmuz'da gerçekleştirmek istedikleri darbe girişiminden sonra CHP, Taksim'den sonra Cumhuriyet ve Demokrasi mitinginin ikincisini İzmir Gündoğdu Meydanı'nda, dün gerçekleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, alanı dolduran vatandaşlara seslendiği miting sonrasında, İl Başkanı Alaattin Yüksel, partisinde düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.
Her kesimden insanın adeta alana aktığını ifade eden Yüksel, "Demokrasi buluşmasının kahramanı görkemli demokrasi şöleninin yaşatılmasında İzmir halkına İzmirlilere, her siyasal görüşten her dilden, inançtan, renkten, başta kadınlar olmak üzere o meydana akın akın gelip dolduranlara, STK'lara, sendikalara, taraftar gruplarına, içtenlikle teşekkür ediyorum" dedi.

İzmir bizi yanıltmadı

Mitinge yoğun ilgi olduğunu ve İzmirlilerin kendilerini yine yanıltmadığı saptamasında bulunan Yüksel, "İzmirliler, o cesaretleriyle, İzmirli duruşuyla muhteşem bir demokrasi şölenini bir kez daha yaşadık. İzmir'in bu duruşu 78 milyona umut oldu. O meydandan demokrasi diye haykırdık darbelere hayır, diye haykırdık. Barış adalet, eşitlik hukukun üstünlüğü diye haykırdık. Bu güçlü sesimiz ve demokrasiye güçlü bağlılığımız İzmirlilerin, bütün 78 milyon insanımıza umut ışığı oldu" dedi.

İzmir İl Başkanı diğer partililere teşekkür etti

Yüksel, dün yapılan mitingin sadece CHP mitingi olmadığnı da ifade ederek, "Hiçbir siyasi partiye resmi davette bulunmadık. Eğer MHP'de böyle bir miting yapsaydı, bizim partililerimizde Türk bayrağın alıp o meydana giderdi. MHP, HDP 'biz katılmayacağız' açıklaması yapsa da iki partiye oy veren bayraklarıyla oradaydı. Ortak değerlerimiz var. Ortak değerlerin etrafında doluşan herkes oradaydı. AK parti de, il başkanı ve 4 milletvekili ile oradaydı. Onların da orada olması güç kattı. Türkiye'de kaybettiğimizi uzlaşı kültürünün bir adımı daha bu şekilde atılmış oldu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS