Son dakika... Deprem mi oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi 24 Ocak 2021 Pazar

Son dakika... Deprem mi oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi 24 Ocak 2021 Pazar

Kandilli ve AFAD son depremler listesi 24 Ocak 2021 Pazar günü son dakika deprem bilgilerini aktarıyor. “Deprem mi oldu?” sorusunun yanıtı için iki kurumun resmi adreslerine yönelen kişiler hangi bölgede kaç şiddetinde deprem olduğunu öğrenebiliyor. Peki, en son nerede ve kaç şiddetinde deprem oldu?

Bir süredir aktif olan Ege Denizi, Sisam Adası, Kuşadası Körfezi, Akdeniz, Elazığ ve Malatya’da gün içerisinde hafif çaplı sarsıntılar yaşanıyor.

Hem Kandilli hem de AFAD’ın aktardığı bilgilere göre 24 Ocak 2021 Pazar günü şimdiye kadar şiddeti 3’ü aşan bir deprem meydana geldi. Gece 02:16’da Kars Sarıkamış’ta yaşanan depremin büyüklüğü 3.6 olarak ölçüldü. Deprem yerin 5 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

KANDİLLİ SON DEPREMLER LİSTESİ

Kandilli Rasathanesi’nin 24 Ocak 2021 Pazar günü meydana gelen depremleri aktardığı son depremler listesi şu şekilde…

AFAD SON DEPREMLER LİSTESİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın bugün yaşanan depremleri aktardığı listesi ise şöyle…

MANİSA KIRKAĞAÇ’TA FAY HATTI ÇEVRESİ YERLEŞİME KAPATILDI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa'nın Kırkağaç ilçesindeki fay hattında yürüttükleri çalışma sonucu yaklaşık 4 kilometre uzunluk ve 50 metre genişliğindeki hattın yerleşimlere kapatıldığını belirtti. 

Prof. Dr. Sözbilir, gazetecilere açıklamasında, Manisa'nın Akhisar ilçesinde 22 Ocak 2020'de yaşanan 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından bir araştırma ekibiyle Kırkağaç fayı üzerinde çalışma yaptıklarını kaydetti.   

Çalışmayla Soma ilçesine kadar uzanan 25 kilometrelik fayın haritasını çıkardıklarını, 10 hendek kazarak deprem geçmişine ilişkin bulgulara ulaştıklarını dile getiren Sözbilir, bölge için deprem senaryosu oluşturduklarını bildirdi. 

Kırkağaç fayının geçmişte en az 3 yıkıcı deprem ürettiğini tespit ettiklerini aktaran Sözbilir, "Çalışmayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduk. 25 kilometrelik fayın yaklaşık 4 kilometre uzunluk ve 50 metrelik genişliğindeki bölümü sakınım bandı olarak imar haritalarına işlendi ve yerleşime kapatıldı. Fayın üzerinde bina yoktu. Bundan sonraki süreçte de o bölge yerleşim yeri yapılamayacak." dedi. 

Prof. Dr. Sözbilir, benzeri çalışmaların ülke çapına yaygınlaştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS