Deprem mi oldu? Son dakika deprem haberleri ve AFAD 3 Ekim son depremler listesi

Deprem mi oldu? Son dakika deprem haberleri ve AFAD 3 Ekim son depremler listesi

Ülke çapında farklı bölgelerde meydana gelen sarsıntıların ardından “deprem mi oldu?” sorusunun yanıtı araştırılıyor. Bir süredir aktif olan Malatya bölgesinde fayda bölgede sıklıkla sarsıntıların yaşanmasına neden olmuştu. Son dakika deprem haberleri 3 Ekim 2020 Cumartesi günü de AFAD son depremler sayfası üzerinden paylaşılmaya devam ediyor.

Kandilli Rasathanesi ve AFAD depremlerin merkez üslerine ve şiddetlerine yönelik bilgileri resmi hesapları üzerinden aktarıyor. Malatya, Ege Denizi, Konya ve çevresi ile Marmara Denizi’nde yaşanan depremler bir süredir bölgelerde aktif olarak bulunan faylardan kaynaklanıyor.

Son olarak dün Konya’da 3,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bugünse henüz şiddeti 3’ü aşan bir deprem meydana gelmedi.

AFAD SON DEPREMLER LİSTESİ 3 EKİM 2020

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından paylaşılan son dakika depremlerinin listesi şöyle…

KANDİLLİ SON DEPREMLER SAYFASI 3 EKİM

Kandilli Rasathanesi’nin 3 Ekim 2020 tarihli son depremlerinin listesi şöyle…

KONYA’DAKİ DEPREMLER HAKKINDA UZMANLAR NE DİYOR?

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya'da 24 saat içinde meydana gelen depremlere ilişkin, "Büyük deprem üretir mi kesin bir şey söylemek doğru değil. Şu anda faylarda kısmi hareketlilik gözleniyor." dedi.

Prof. Dr. Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu söyledi.

Konya'da Ereğli, Tuzlukçu ve Emirgazi'de meydana gelen depremlerin yıkıcı olmadığını dile getiren Eren, depremlerden kaçınmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Eren, Konya'da deprem riski olan bölgelerin varlığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Konya, yıkıcı deprem riski açısından güvenli bir yer ama hiçbir zaman deprem olmayacağı anlamına gelmiyor. Önemli uzunlukta, orta büyüklükte deprem üretebilecek fay zonları var. Bunlardan en önemlisi Akşehir fay zonu. Geçmişte 6 şiddetinde depremler üretti. Bu kent için risk oluşturuyor. Diğeri de Tuz Gölü'nün kuzey doğusundan Aksaray'a uzanan fay zonu. Bunun üzerinde yapılan araştırmalarda, geçmişte 7 şiddetinde yıkıcı depremler tespit edildi."

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS