Derik Kaymakamını şehit eden bomba bina içinden patlatılmış

Derik Kaymakamını şehit eden bomba bina içinden patlatılmış

Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu saldırıda makam odasına tuzaklanan patlayıcının, uzaktan kumandayla kaymakamlık binasının içinden patlatıldığı ortaya çıktı. Patlayıcının makam odasına şehit kaymakamın kayyum toplantısı için Ankara'da bulunduğu sırada yerleştirildiği tespit edildi. Saldırıyı gerçekleştiren PKK'lının eşkali de güvenlik kamerası kayıtlarından saptandı.

Mardin'de terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen ve Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu saldırıda, olay yeri inceleme ekiplerince elde edilen deliller sonucu makam odasına tuzaklanan patlayıcının, uzaktan kumandayla kaymakamlık binası içinden infilak ettirildiği ortaya çıktı.


Şehit Derik Kaymakamı Sakarya'da son yolculuğuna uğurlandı


Güvenlik kamerasından eşkali belirlendi


35 yaşındaki Kaymakam Safitürk'ün şehit olduğu ve 3 görevlinin de yaralandığı bombalı saldırıda, patlayıcıyı makam odasına yerleştiren PKK'lı teröristin eşkali, güvenlik kamerası kayıtlarından saptandı.


Soruşturmada, Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk kayyum toplantısı için Ankara'da bulunduğu sırada patlayıcının makam odasına yerleştirildiği belirlendi. Kaymakamlık binasındaki güvenlik kamerası görüntülerinin taranması sonucu, patlayıcıyı makam odasına yerleştiren PKK'lı teröristin eşkali belirlendi.


Saldırıyla ilgili devam eden soruşturmada, gözaltına alınan 39 kişiden 13'ü emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı, 26 kişinin sorgusu da sürüyor.


Erdoğan'dan idam mesajı: 'George şöyle, Hans böyle demiş bizi ilgilendirmiyor'


Kaymakamlık görevlileri de gözaltında


Emniyette sorguları devam eden 26 şüpheli arasında Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü T.E., Özel Kalem Müdürü M.Ş.M. ve bazı kaymakamlık çalışanları da bulunuyor. Patlama sonrası şehit olan Kaymakam Safitürk ve 2 kişiyi patlamanın olduğu odadan çıkaran kaymakamlık çalışanının da bilgisine başvuruldu.


Güvenlik kaynakları, teröristin bina içindeki bağlantılarıyla ilgili başlattıkları geniş kapsamlı soruşturmanın devam ettiğini belirtirken, teröristin kimlik tespiti ile yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade ettiler.


PKK'lı teröristlerce 10 Kasım'da Derik Kaymakamı Safitürk'e yönelik el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenlenmiş, aralarında Safitürk'ün de bulunduğu 3 kişi yaralanmıştı. Kaldırıldığı Kızıltepe Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Gaziantep'e sevk edilen Kaymakam Safitürk dün şehit olmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS