Devlet Bahçeli'den anayasa açıklaması

Devlet Bahçeli'den anayasa açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Hedefinde AB komisyonu vardı. AB ülkelerinin HDP'yi desteklediğini söyleyen Bahçeli çok sert sözlerle bu duruma karşı çıktı; Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olmadığını söyleyen Bahçeli, 'Biz bize yeteriz' dedi. Yeni anayasa konusunda da AK Parti'nin teklifini olumlu bulduklarını belirtti. '15 Temmuz'dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır. Vakit varken Türkiye'nin önünü açalım' ifadelerini kullandı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, taslak metinde 'cumhurbaşkanı' ifadesinin geçtiğini söyledi.

Yıldırım: 'MHP ile beraber başkanlığı hayata geçireceğiz'


mhp lideri Bahçeli grup toplantısında konuştu. Gündeminde tutuklanan HDP'li vekiller, AB ülkeleri, Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ve gündemin sıcak gelişmesi; anayasa değişikliği vardı. Anayasa konusunda CHP'ye seslenen Bahçeli, bu konuda naz etmeyin, gelin Türkiye'nin önünü açalım ifadelerini kullandı.Konuşmasından satır başları:


Bölücüler, bozguncular, vurguncular, yağmacılar peşinen heveslenmesin, heyecan yapmasın. Bunların alayını ikaz ediyorum. Ülkücü hareket yıkılmadıkça, Türk milletinin adı silinemez, anıları sökülemez. Bu kararlılığımız asla değişmeyecektir. 


Terörle mücadele zor ve maliyetli bir süreçtir. Türkiye kanlı ve katil örgütün direkt hedefindedir. Sözde gelişmiş ülkeler terör örgütleriyle kapalı devre ilişki içindedir. Bombalı araçla gezen, mayın döşeyen, pusu kuran, kurşun sıkan caniler Avrupa'da baştacı edilmektedir. Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra çağrılara kulak asmayan HDP'liler patır patır toplanınca AB büyükelçileri anında tepkilerini göstermiştir. HDP'ye sahip çıkmak, PKK'yı arkalamak için özgürlük değerlerini çarpıtmışlardır. HDP'li milletvekillerinin mahkemeye götürüldükleri gün Diyarbakır'daki saldırıda 11 kardeşimiz şehit olmuştu. Hiçbir medeni ülke bu hunhar eylemi görmedi. Şırnak'ta patlayan bombalarla ölen 2 yavruyu gören, önemseyen olmadı. AB yöneticileri, mazlumların acılarını bir kez paylaşmadı. Avrupa insanlıkta sınıfta kalmıştır. HDP'liler bir sıçramış, iki sıçramış kısmetlerinde ne varsa kaşıklarında çıkmıştır. 


Brüksel mahkemesinin PKK'yı silahlı mücadele yapan kepazeliği hiçbir gerçeği tersine çeviremeyecektir. Brüksel'deki saldırılardaki 38 kişinin ölümü, bu ülkede bir şeyi değiştirmemiştir: Katillerin eylem ve fikir ortakları Türkiye'ye her gün saldırmaktadır. Avrupa teklediğini ne zaman kabul ve idrak edecektir?


HDP'lilerin tutuklandıktan sonra tehdit dolu mesajlar verenler önce kendilerine bakmalı. Ayakkabılarında Kandil tozu bulunanların HDP grubunda toplanmaları kendileri için normal olabilir ama Türk milletini bunu hoşgörmez. Bizim için gerçek şudur ki, ihanetin başı ezilmelidir. Bunun ortası yoktur. Brüksel'de ve diğer Avrupa başkentlerinde bebek katilinin posterlerini sallandırıp, PKK paçavralarını sallayanların HDP grubuna katılması teröre selam çakmaktır. Siyasi eşkiyalar AB'nin kanatları altındadır. Dostluk ve müttefik demek terör örgütlerin yardım ve yataklık demek değildir. Terör bir insanlık suçudur. Türkiye onun bunun ayarıyla ilkerinden vazgeçecek bir çakma devlet değildir. Onların bildikleri bizim unuttuklarımıza yetişemeyecektir. PKK'nın dümeninden tutup, HDP'nin çuvalına girenler tek gölge etmesinler, başka bir şey istemiyoruz. Avrupalı olma yolu Kandil'e çıkıyor, Türk düşmanlığında sabitleniyorsa, biz bize yeteriz.


Bahçeli: HDP’lilerin yargı önüne çıkarılmaları yerinde ve meşru bir karardır


“Bahçeli Referandum’a ‘evet’ der”


AB Komisyonu'nun hazırladığı ilerleme raporları yayınlandı. Özellikle, hukukun üstünlüğü ve temel haklara ilişkin düzenlemelerin Avrupa standartına uygun olmadığı değerlendirilmektedir. İlerleme raporu yine tarafgir şekilde kaleme alınmıştır. Avrupalıların aklı hala çözüm sürecinde kalmıştır. İlerleme raporunda yargı bağımsızlığındaki kötüleşmeye dikkat çekilmiş, gazetecilerin tutuklanması eleştirilmiştir. Şu işe bakın, Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu'nun Avrupa'yla uyumlu olmadığı iddia edilmiştir. Ülkemizin beka mücadelesi verdiği böyle bir zamanda, AB'nin terörle mücadelemizi engelleme çabası sorunludur. 


Erdoğan'ın "AB referandumu" açıklaması


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği düşünceleri bizim için önemlidir. Millet sözün sahibidir, müracat halinde vereceği hüküm kesin hükümdür. AB süreci uzayacak, müzakereler kızağa alınacaksa, milletin onurunu savunmak her vatanseverin seçeneği olmaldır. Türkiye gerekirse kendi yağında kavrulacak, kimseye el açmayacaktır.  


Kıbrıs'taki görüşmelerin bam teli topraktır


Kıbrıs görüşmelerinin bam teli topraktır. Toprak, vatandır, namustur. Kıbrıs'ta Güzelyurt konusunda nasıl bir yol izleneceği belirsizdir. Adadaki askerlerin durumu belirsizdir. Sırf çözüm olsun diye de Türkiye vatanını terk etmek, yalnıştır, skandaldır. Kıbrıs'taki Türk toplumunun kazanımlarını ortadan kaldıracak bir anlaşmanın milletimiz arasında bir karşılığı olmaycaktır.


Her şey dönüp dolaşıp toprak meselesine kilitlenmektedir. KKTC'nin vereceği toprak var mıdır? Varsa nerelerdir, Güzelyurt ve Karpaz gözden çıkarılmış mıdır? Buradaki Türk varlığı ne olacaktır? KKTC Türk vatanıdır, telaşla çözüm olsun diyenler, Kıbırs'ın tapusunu karambole getirip verirlerse şehitlerimize bunun hesabını veremezler. MHP bundan sonra da Kıbrıs müzakerelerini yakından izleyecek ve gerekli notlarını alacaktır. Ve her zaman diyeceğiz ki Kıbrıs Türktür, Türk kalacak.


Trump'tan istekler


ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump, yeni yetme kaşifleri ters köşeye yatırmıştır, Trump başkan seçilmiştir. Buna da demokratik olgunlukla yaklaşım esas olmalıdır. Yaklaşık 100 yıldır stratejik denklemleri değiştiren önemli bir ülkedir. Dikkat edilmesinde yarar ve zorunluluk vardır. Bu ülkedeki  başkanlık değişimini kendi ülkesindeki gelişmelerden daha fazla anlamlandırmak kaygı vericidir. İlk kadın başkana doğru başlıkları gazete manşetlerine çıktı. Tüm bunlara rağmen Trump ipi göğüsledi. Clinton'un kazanamaması alayını şok etmiştir.


Trump'ın ABD'yi yeniden büyük güç yapacağım sözleri onay gördü. Trump'un sert üslubunun aleyhine olacağını düşüneneler yanılmıştır. Nihayetinde Trump'sız bir ABD hayali kuranlar sandığa sıkışıp kalmıştır. Bu avarellerin kendi meselesidir.


Biz Trump'ın seçilmesi sonrası yaşanan beklentilere ihtiyatla yaklaşıyoruz. 2008'de Obama'nın seçilmesiyle ABD'nin ırkçılığı aştığını ifade edenler, dünyanın artık rahatladığını belirtenlerden, asırlık Amerikan rüyasının gerçekleştiğini yazanlar pek çok konuda övgüler saydırmıştır. Ne yazık ki Obama'nın gelişi İslam dünyasına savaş ve ölüm olarak yansımıştır. Örtülü ırk çatışmalarının tehlikeli bir şekilde yeniden ısındığı görülmektedir.


ABD'deki demokratik normalleşmenin zamanla gerçekleşeceğini, bu ülkenin empati yapmasının yararlı olacağı inancındayım. Bizim  yeni başkandan arzumuz FETÖ ile mücadelede Türkiye'ye destek vermesi Pensilvanya'daki haini iade etmesidir. Ortadoğu'da terör örgütleriyle kurulan sakat ilişkilerden vazgeçmesidir. Üçüncü olarak da ABD-Türkiye ilişkilerinin yeni baştan güçlendirilemesine katkı sunmaktır. 


Yeni anayasa açıklaması


Anayasa konusunda insiyatif almamız, fiili çarpıklığı çözme irademiz yalnızca Türk devletinin geleceğini korumak içindir. Türkiye'nin adım felakete gitmesini istemiyorsak uzlaşalım, çözüm bunalım. Bizim meselemiz kimin ne olacağı değildir. Bildiğiniz gibi geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığımız görüşme verimli geçmiştir. Makul ve müsbet gördüğümüzü söylemiştir. Milletimizin ağrıyan başına sifa olmak istiyoruz. 15 Temmuz'dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır. Sonra ah vah etmeyelim. AK Parti'nin anayasa hazırlık metni tarafımıza resmen iletildi. MHP her olumlu teşebbüse çoktan hazırdır. Bu süreçte CHP naz etmemeli, kapris yapmamalı ve geri durmamalıdır.


Soru- Cevap


MHP lideri Bahçeli, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli şunları söyledi: 


Her şeyi yerinde ve zamanında konuşmak gerekiyor. Sayın Başbakan'la görüşmelerimiz makul ve mantıklı gelmiştir. Kendi düşünceleri doğrultusunda hazırladıkları anayasa metnini MHP'ye bırakmıştır. Mehmet Parsak ve arkadaşlarının incelemesine göndererek, gözden geçirmeyi ve MHP düşüncelerini AKP'ye ulaştırmayı hedeflemektedir. 


Bütün anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Ancak bazı maddelere öncelik verilmesinde karara varılmıştır. AKP bir komisyon kurmak istiyorsa, biz de Mehmet Parsak beyi görevlendiririz. 


Taslak bütün anayasa değişikliğini kapsıyor. Taslak metninde 'cumhurbaşkanı' diye geçiyor

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS