Devlet Bahçeli'ye "Dersim" için kınama cezası

Devlet Bahçeli'ye "Dersim" için kınama cezası

Devlet Bahçeli'ye "Dersim" için kınama cezası

Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sözleri nedeniyle kınanmasını kararlaştırdı. Avukat Cihan Söylemez, "Bu, Dersim 1937-38'le ilgili mahkeme boyutuyla ilgili verilen ilk kınama kararıdır. Aynı zamanda mahkeme, bu kararla o dönemde hayatını kaybetmiş ve sürgüne gönderilmiş insanlar için 'masum insanlar' terimini kullanmıştır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tunceli'de 1937-38 olayları sırasında ailesinden arasında çocukların da bulunduğu 9 kişiyi kaybeden Hüseyin Akgün'ün, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sarf ettiği sözler üzerine Kasım 2014'te açtığı 4,9 kuruşluk manevi tazminat davası sonuçlandı.

Bahçeli'nin kınanmasını kararlaştıran Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesinin kararında şunlar belirtildi: "Somut davaya konu Dersim harekatı sırasında 4. Umum Müfettişlik Raporu'na göre 13 bin 160 kişi ölmüş ve 11 bin 818 kişi ise sürgün edilmiştir. Davalının bu 13 bin 160 kişinin adını tek tek bilmesi zaten kendisinden beklenemez ki bu nedenle de davalı Dersim olaylarında öldürülen masum insanları da kastederek çoğul olarak 'canileri' ve 'teröristleri' sözcüklerini kullanmıştır. Açıklanan nedenlerle mahkememizce davada matufiyet unsurunun gerçekleştiği kanaatine varılmıştır."

Kılıçdaroğlu CHP'li belediye başkanlarıyla görüştü

Kınama cezası

Akgün'ün davasının kabul edilmesine karar veren mahkeme, "Davalının davacının kişilik hakkına yapmış olduğu saldırının Borçlar Kanunu'nun 58/2 maddesine göre kınanmasına" hükmetti.

Borçlar Kanunu'nun 58. maddesinde, "Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar gören, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat adı altında bir miktar para ödenmesini isteyebilir. Hakim, bu tazminatın ödenmesi yerine, diğer bir giderim biçimi kararlaştırabilir veya bu tazminata ekleyebilir; özellikle saldırıyı kınayan bir karar verebilir ve bu kararın yayımlanmasına hükmedebilir" ifadeleri yer alıyor.

Bahçeli'den Davutoğlu'na "Dersim" tepkisi!

"Dersim'le ilgili ilk kınama kararı"

Hüseyin Akgün'ün avukatı Cihan Söylemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin Bahçeli'nin kınanmasına karar verdiğini ayrıca kararda, 1937-38 olaylarında hayatını kaybedenlerin "masum" olduğuna yönelik ifadeler yer aldığını belirterek, "Bu, Dersim 1937-38'le ilgili mahkeme boyutuyla ilgili verilen ilk kınama kararıdır. Aynı zamanda mahkeme, bu kararla o dönemde hayatını kaybetmiş ve sürgüne gönderilmiş insanlar için 'masum insanlar' terimini kullanmıştır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti mahkemesi hem 'masum insanlar' sözcüğünü kullanıyor hem bu konuyla ilgili kınama kararı veriyor. Aynı zamanda da manevi kişilik haklarını koruyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Tarihi bir karar"

Kararın çok önemli olduğunu kaydeden Söylemez, "Bu, Dersim ve Dersim 1937-38 olayları açısından önemli, tarihi bir karardır. Bu anlamda yargı takdir edilir bir karar vermiştir" ifadesini kullandı.

Davacı Hüseyin Akgün de Bahçeli'nin sarf ettiği sözleri eleştirerek, "Özellikle ölenlerin çoğu 18 yaşından küçük, 2 yaşındaki bebekler de var. Son dönemlerde Devlet Bahçeli, Dersim'de katledilen insanlar için onur kırıcı laflar kullanmıştır. Bu da benim ağırıma gitti. Ailemde ölenlerin çoğu çoluk çocuk. Bunlardan cani olmaz, eşkıya olmaz, devleti yıkacak kadar güçlü bir iradesi de yoktur. Biz de dava açtık ve dava sonrasında kınama cezası verildi. Ben de bu kararı memnuniyetle karşıladım" değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesine 13 Kasım 2014'te dilekçeyle başvuran Hüseyin Akgün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sözlerinin "rencide edici" olduğunu savunarak, "4,9 kuruşluk" manevi tazminat talebiyle dava açmıştı.