ÖSYM, DGS sorularını açıkladı! İşte Dikey Geçiş Sınavı soruları ve cevapları

ÖSYM, DGS sorularını açıkladı! İşte Dikey Geçiş Sınavı soruları ve cevapları

DGS 2019 sınavının sona ermesinin ardından Dikey Geçiş Sınavı soruları ve cevapları merak konusu oldu. ÖSYM'nin gerçekleştirdiği sınavda adaylara toplamda 120 soru soruldu. DGS soruları ve cevapları ÖSYM tarafından saat 14:10'da erişime açıldı. İşte kurumun yaptığı açıklama ve sorularla ilgili detaylar...

DGS sonuçları öncesinde sorular ve cevaplar için geri sayım sona erdi. ÖSYM'nin Dikey Geçiş Sınavı soruları ile ilgili yaptığı paylaşımda yüzde 10'luk kısımın herkese açık olarak paylaşıldığı bilgisi yer aldı. Sorular ve cevaplar kurumun resmi internet adresi üzerinden adayların erişimine açıldı. Sınava katılan kişiler karşılaştırma yaparak resmi olmayan sonuçlara kendi karşılaştırmaları ile ulaşabilecek. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?


DGS’DE KAÇ SORU SORULDU?


Sınav saat 10:15'de başladı ve adaylara 150 dakika süre verildi. Sınavın bitiş saati ise 12:45 olarak belirlendi. 120 sorudan oluşan DGS'de sayısal ve sözel testler uyguladı. Pazar günü yapılan 2019-DGS'nin sonuçları sadece 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak.


Sorular ve cevapların yüzde 10'luk kısmı herkese açık olarak tamamı ise sınava katılan adayların bilgisine açık olarak erişime açıldı. AİS sayfası üzerinden TC. numaraları ve şifreleri ile giriş yapan kişiler sorulara ve cevaplara ulaşabilecek.


DİKEY GEÇİŞ SINAVI


Kurumun yaptığı açıklama şöyle; 30 Haziran 2019 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine  Dikey Geçiş Sınavının (2019-DGS) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarının % 10’u bağlantıda sunulmuştur.


Sınava başvuran adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına 30 Haziran 2019 tarihinde saat 14.10’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebileceklerdir.


Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.


 


DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Sınav sonuçları ÖSYM tarafından 25 Temmuz'da açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS