DGS 2019 tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

DGS 2019 tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

Dikey Geçiş Sınavı tercih kılavuzu ile geçiş hakkını kullanmak isteyen adaylar hangi okullara tercih yapabileceklerini öğrenecek. ÖSYM tarafından yayınlanacak kılavuz sonrasında adaylar için tercih süreci de başlamış olacak. Peki, DGS 2019 tercihleri hangi tarihte başlayacak?

DGS tercih süreci için geri sayım başladı. Kılavuz için ÖSYM’den gelecek açıklamayı bekleyen adaylar önceki yıllarda uygulanan süreci araştırmayı sürdürüyor. Peki, geçtiğimiz dönemde DGS tercihleri ne zaman başlamıştı?


DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?


Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenecekler. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklar.


ÖSYM 2019 DGS tercih tarihleri ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak geçen yıl DGS tercih süreci ağustos ayında başlamıştı. Bu bilgiler doğrultusunda Dikey Geçiş Sınavı tercih kılavuzunun 15 Ağustos tarihinde yayımlanması bekleniyor.


TERCİH SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?


ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2019-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesi mutlaka görülmeli.


Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS