2017 DGS sınav sonuçları Ağustos ayının kaçında açıklanıyor?

2017 DGS sınav sonuçları Ağustos ayının kaçında açıklanıyor?

2017 DGS sınav sonucuna dair "ne zaman açıklanacak" sorusuna cevap veren ÖSYM, DGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih kılavuzunu ne zaman yayımlayacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi web sitesinde yer alan “sınav takvimi” içerisinde sonuç açıklanma tarihi belli oldu. Sınav merkezinin geçen seneki tercih başvurularındaki uyarısı bu sene de geçerli olacak. Tercih yapacak olan ön lisans mezunları Tablo 1’i dikkatlice incelemeleri gerekiyor.

23 Temmuz 2017 tarihinde saat 10:00’da yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nın ardından 18 gün geçti. Sınav merkezi sonuçların ne zaman açıklanacak sorusuna cevap verdi. Sonuçlar 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanıyor. Sonuçların açıklanma saati konusunda bilgi vermeyen ÖSYM, sonuçları saat 17:00’den sonra açıklanması bekleniliyor. Sınav merkezinin son iki sınav ve tercih sonuçları 20:00’den sonra açıklandı.


Puanlar nasıl belirleniliyor?


Sınav merkezi yayımladığı kılavuzda puanlara dair “Adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.” açıklamasında bulundu.


Tercih başvuruları ne zaman başlayacak?
Ön lisans mezunları için tercih başvuru süreci, sonuçların açıklanmasından bir hafta sonra başlayacak. Sınav merkezi, kılavuzda yer alacak olan “özel koşullar” konusunda başvuru yapacak olan öğrencileri uyarıyor. TABLO 1’e göre 4 yıllık üniversite programlarına başvurular yapılırken, lisans programlarında yer alan koşullar muhakkak dikkate alınmalı. Tercih yapılırken, sınav merkezi puan merkezi iki konuyu göz önünde bulunduruyor: Kontenjan ve özel koşullar. Üniversitelerin istediği özel koşulları gerçekleştirmeyenler, üniversiteye başvuru yapsa dahi, tercih başvuruları kabul edilmeyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS