DGS tercihleri başladı! ÖSYM’den önemli DGS açıklaması

DGS tercihleri başladı! ÖSYM’den önemli DGS açıklaması

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı 2019 tercihleri bugün başladı. Sonuçların açıklanmasının ardından 2 yıllık ön lisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler DGS tercihlerinin ne zaman başlayacağını araştırıyordu. Nefesler tutulmuş beklenirken ÖSYM'den kritik açıklama geldi. İşte DGS tercih sayfası...

Dikey Geçiş Sınavı DGS 2019 tercihleri bugün başladı. Nefesler tutulup, gözler tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarihe çevrilmişti. Bölüm kontenjanlarının belli olacağı tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarihle ilgili ÖSYM Başkanı'ndan beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde gelmişti. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih süreciyle ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacaklarını ve süreci başlatacaklarını açıklamıştı. 


 


Nihayet beklenen gün geldi ve DGS tercihleri başladı. Konuyla ilgili ÖSYM'den ise şu açıklama yapıldı:


2019-DGS tercih işlemleri, 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih işlemi, 28 Ağustos 2019 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacaklardır.


Yerleştirme işleminde 2019-DGS Başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar  uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.


DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?


Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır.


Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır.


Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.


DGS TERCİH SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS