DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS 2019 tercih kılavuzu için gözler ÖSYM’den gelecek açıklamaya çevrildi. Kurumun tercih kılavuzunu yayınlamasıyla birlikte süreç başlayacak. Peki, DGS tercihleri hangi tarihte erişime açılacak?

DGS tercih süreci Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından önümüzdeki günlerde başlatılacak. Adaylar haftalar önce gerçekleştirilen sınavdan elde ettikleri sonuçları ÖSYM’nin duyurusunun ardından öğrenmişti. Bu sınavdan elde edilen sonuçlar ise şimdi tercih işlemlerinde kullanılacak.


TERCİHLER NE ZAMAN?


DGS tercih süreci ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıllar baz alındığında tercih kılavuzunun ağustos ayı içerisinde yayımlanması ve tercih sürecinin başlaması bekleniyor. 


TERCİHLERDE DEĞİŞİKLİK MÜMKÜN MÜ?


Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklar. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacak.


Dikey Geçiş Sınavı her yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştiriliyor. Bu sınava katılan adaylarsa sonuçları kurumun resmi internet adresi üzerinden öğrenebiliyor. Ardından tercih sürecinin başlamasıyla birlikte adaylar elde ettikleri puanlar baz alınarak tercih yapabiliyor. Yerleştirme sonuçları açıklandığında ise 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapan öğrencilerin geçiş işlemleri tamamlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS