DGS tercihleri ne zaman sona eriyor? | ÖSYM 2018 DGS tercih kılavuzu yayımlandı!

DGS tercihleri ne zaman sona eriyor? | ÖSYM 2018 DGS tercih kılavuzu yayımlandı! © Shutterstock

ÖSYM'nin AİS sayfasında 7 Eylül'de başlayan DGS tercihleri, ne zaman sona eriyor? Kurumun resmi web sayfasında DGS tercih kılavuzu, 7 Eylül'de yayımlandı. Dikey Geçiş Sınavı'na dair resmi veriler kurumun resmi web sayfasında yayımlanırken, dört yıllık üniversite programlarına girmek isteyen öğrenciler ve mezunlar için ÖSYM'den Tablo 2 uyarısı geldi. Merak edilen sorular ve cevaplar haber içeriğinde...

Beklenen açıklama geldi. ÖSYM DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları, kurum tarafından 16 Ağustos 2018 tarihinde ÖSYM sonuç sayfasında yayımlandı. 21 gün sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tercih başvurularının ne zaman başlatacağını açıkladı. Sınav merkezinin resmi web sitesinden başvurular 7 Eylül'de başlayacağını, 14 Eylül'de sona ereceğini açıkladı.  Başvurular ÖSYM AİS sayfasında yapılacak.

ÖSYM AİS (BAŞVURULARIN YAPILACAĞI YER) SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2018 DGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI

ÖSYM resmi web sayfasında başvurular hakkında açıklama yapılırken, kurum tarafından uyarı geldi. Kurum "Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir." açıklamasında bulundu.

KILAVUZ SAYFASI (TABLO 1-2) GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TABLO 2 VE ÖZEL KOŞULLAR UYARILARI

ÖSYM DGS üzerinden başvurular adaylar tarafından yapılırken, sınav merkezi gerek Tablo 2 gerek özel koşullara dair resmi uyarılarda bulundu. Kurum tarafından yapılan o açıklama: 

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. 

KOŞUL VE AÇIKLAMALARA DİKKAT!

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

BAŞVURULAR TERCİH SÜRESİ İÇERİSİNDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir.  Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS