DHA muhabirine, görevi sırasında gazlı mermili saldırı

DHA muhabirine, görevi sırasında gazlı mermili saldırı

DHA muhabirine, görevi sırasında gazlı mermili saldırı

İstanbul Beyoğlu'nda Cumartesi Anneleri için düzenlenen eylemi takip eden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya; röportaj yaptığı sırada, bir polis memurunun ateşlediği tabancadan çıkan gazlı mermilerin hedefi oldu. Bacağına isabet eden 2 gazlı mermi ile yaralanan Kaya yaptığı açıklamada, "Biz gazeteciler gerçeğin peşindeyiz. Kamu yararının peşindeyiz. Bu saldırıyı kınıyorum" diye konuştu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve Demirören Haber Ajansı da birer açıklamayla olayı kınadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugün, Cumartesi Anneleri’nin İstiklal Caddesi’nde 700'üncü kez düzenlediği eyleme müdahale sürerken, görevini yapan, röportajlar gerçekleştiren DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya'ya doğru, bir polis memuru, hedef gözeterek gazlı mermi atan tabancasını peş peşe ateşledi. Kaya, sağ bacağına isabet eden 2 gazlı mermi ile yaralandı.

DHA Muhabiri Kaya, olay sonrası yaptığı açıklamada, "Gazetecilik, kamu yararına yapılan bir meslektir. Biz gazeteciler gerçeğin peşindeyiz. Kamu yararının peşindeyiz. Bu saldırıyı kınıyorum. Meslek örgütlerine ve meslektaşlarıma yanımda oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bu tarz saldırıların, müdahalelerin gazetecilere bir daha yapılmamasını istiyorum." dedi.

Gazeteci Kaya, olay sonrasında gittiği Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden darp raporu da aldı.

TGC: DHA muhabirine yapılan saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazeteci Özgür Deniz Kaya'ya yapılan saldırıyı kınadı.

Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Gazetecilere yönelik saldırılardaki cezasızlık uygulamasından artık vazgeçilmesini, meslektaşımıza yapılan saldırının sorumlularının bulunmasını bekliyoruz. Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetelerin ve gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlanamaz. Basına yönelik saldırıların direkt halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik saldırılar olduğunu unutmamalıyız."

DHA Genel Müdürü Sarıdanişmet: Gereğinin yapılmasını bekliyoruz

DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet de DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya'ya yapılan saldırıyı kınadı. 

Sarıdanişmet, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Polisin, kamu adına görevini yapan, elinde DHA logolu mikrofon ile bir milletvekiline soru sormakta olan muhabir arkadaşımızı hedef alarak art arda ateş etmesinin arkasındaki motivasyonu merak ediyoruz. Adli makamların gerekli incelemeleri yaparak sorumluluk zincirindekileri belirlemelerini ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Başta polis teşkilatımız olmak üzere herkese, gazetecilerin işlerini kanunla belirlenen çerçeve dahilinde ve kamu adına yaptıklarını hatırlatmak isteriz. DHA hangi şartlar altında olursa olsun, haberleriyle toplumu aydınlatmayı sürdürecektir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Basın Konseyi de DHA muhabirine yapılan saldırıyı kınadı

Basın Konseyi de Özgür Deniz Kaya'nın, yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Özgür Deniz Kaya, bir milletvekili ile röportaj yaparken polisin hedef gözeterek ateş ettiğini söylemektedir. Gazeteciler de güvenlik güçlerimiz de kamusal görev yapmaktadır, birbirini kollamakla yükümlüdür. Görevini yapan basın mensuplarının saldırıya uğraması, hele polis kurşununa hedef olması asla kabul edilemez. Bu saldırı meslektaşımızın nezdinde basın özgürlüğünü hedef almıştır. DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya’ya acil şifa diliyor, saldırıyı nefretle kınıyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP'lilerden tepki

CHP'nin TBMM Başkanvekili Levent Gök, "Son derece vahimdir. Kabul edilemez. Bu olayın sorumluları derhal yargı önünde hesap vermelidir" dedi. CHP Sözcüsü Faik Öztırak da,"Gösteri vatandaşların en doğal hakkı. Bugün bu tür gösterilere sert müdahale edilmesi doğru bir şey değil. Hele hele bir basın mensubunun burada yaralanması da son derece üzücü" şeklinde konuştu.