Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye yeni FETÖ dosyası

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye yeni FETÖ dosyası

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile yaptığı görüşmede "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme geldiğini, bunun üzerine "Sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" vurguladığını söyledi. Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sessions ile görüşmesinde, FETÖ ile ilgili yeni belgeler bulunan bir dosyayı ABD tarafına verdiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili yeni belgeleri kapsayan bir dosyayı Adalet Bakanı Jeff Sessions'a verdiğini belirterek, bu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ile ABD'nin PYD'ye desteğinin ise Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen iki husus olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, başkent Washington'da Ulusal Basın Kulübünde Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen "Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakmak" başlıklı panele katıldı.


Önemli iki husus


Çavuşoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ABD Adalet Bakanı Sessions'a, içinde yeni belgelerin bulunduğu bir dosya ilettiği bilgisini vererek, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine bir kez daha vurgu yaptı. "FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi" ile "ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye desteği"nin, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve çözülmesi gereken iki husus olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, yeni yönetimin bu konularda daha uzlaşmacı bir tavır içinde olacağına inandığını dile getirdi.


Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile gün içinde yaptığı görüşmede "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" anlattığını ifade etti.


İlişkileri yeniden canlandırabiliriz


"Elbette ki yeni yönetimle çalışmaya kararlıyız ve Türk-Amerikan ilişkilerini ve iş birliğini yeniden canlandırabileceğimize inanıyoruz." diyen Çavuşoğlu, bölgedeki mevcut meselelerin beraberinde dünyayı tehdit eden düzensiz göç, gıda güvensizliği, zenofobi (yabancı korkusu-nefreti), İslamofobi, antisemitizm, ırkçılık ve köktencilik gibi birçok soruna da yol açtığına değindi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa'daki ana akım partilere, aşırı sağ partilerin yükselişte olduğunu ifade ederek, Avrupa'nın asli değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları tavsiyesinde bulunduk." diye konuştu.


Kıbrıs konusunda gelinen noktayı da değerlendiren Çavuşoğlu, bunun son bir fırsat penceresi olarak iyi okunması gerektiğini belirtti. Kıbrıs'taki meselenin çözülmesinin de tek başına Doğu Akdeniz'de güvenliği sağlamaya yetmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Suriye eksenli güvenlik açığının hala çok önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.


 


DEAŞ ile savaşıyor diye meşruiyet verilemez


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington'da Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen “Turkey-U.S. Strategic Partnership: Looking to the Future” başlıklı etkinliğe katılarak konuşma yaptı. Çavuşoğlu, konuşma sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüşmesinde "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" vurguladığını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS