Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü'nü yalanladı

Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü'nü yalanladı

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların zorla geri gönderildiğini idida etti. Bunun üzerine bir açıklama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı, iddiayı yalanladı. Türkiye'nin sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürdürdüğü vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Af Örgütü sözcüleri tarafından çeşitli televizyon kanallarında da dile getirilen iddiaların hiçbir surette gerçeği yansıtmadığının altı çizildi.


Türkiye'nin, ülkelerindeki savaş ortamından kaçan Suriyelilere beş yılı aşkın bir süredir "açık kapı politikası" uyguladığı, uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde, sınırda "geri göndermeme" ilkesine titizlikle uyduğu belirtilen açıklamada, "bu yaklaşımda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir" denildi.


Bu politikanın bir sonucu olarak türkiye'nin 2,7 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığını kaydeden bakanlık, "Ülkemiz, suriyeliler için her türlü imkânı seferber etmişken, göçmen kabul etmemek amacıyla sınırlarını tel örgülerle kapatan bazı ülkelerin, bu tür haberleri yoğun bir şekilde kamuoylarına taşımaları da üzüntüyle karşılanmaktadır" ifadelerini kullandı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS