Dışişleri Bakanlığı'ndan Perinçek açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı'ndan Perinçek açıklaması!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 1915 olaylarıyla ilgili soykırım iddialarını inkarı ifade özgürlüğü kapsamında sayması sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı, "AİHM kararı, tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına gereken cevabı vermesi bakımından da önemli bir dönüm noktasıdır" açıklaması yaptı.

Yazılı açıklamada, AİHM'in İsviçre tarafından "soykırımı inkâr" ettiği gerekçesiyle mahkum edilen Doğu Perinçek'in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmettiği hatırlatıldı. "Devletimizin başından itibaren üçüncü taraf sıfatıyla katıldığı bu davanın, görüşlerimiz doğrultusunda sonuçlanması memnuniyetle karşılanmıştır." denildi. IŞİD 6 yaşındaki 'militan' çocuğun videosunu yayınladı Suriyeli annenin göç yolundaki dramı Beyaz Saray: 'Türkiye IŞİD'i vurdu'


Açıklamada, "karar, önemli bir hukuki kazanımdır. Karara göre, 1915 olayları meşru bir tartışma konusu olup, bu tarihte yaşananlara ilişkin farklı görüşler ifade özgürlüğünün koruması altındadır. Ayrıca, 1915'te yaşananların yahudi soykırımı ile karşılaştırılması da asla mümkün değildir. Karar, Avrupa İnsan Hakları İçtihadı'nın önemli bir parçası olarak benzer vakalara emsal oluşturacaktır. Karar, tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına gereken cevabı vermesi bakımından da önemli bir dönüm noktasıdır" ifadesi kullanıldı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS