Dışişleri Bakanlığı'ndan Tayland'a kınama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tayland'a kınama

Uzakdoğulu turistler ve Tayland Konsolosluğu'na yapılan saldırılar Dışişleri Bakanlığı'nın da gündemindeydi. Bakanlık bir açıklama yaptı. Saldırıları eleştiren Bakanlık, Tayland hükümetinin gözaltındaki 115 Uygur Türkünü Çin'e iade etmesini de kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tayland'da gözaltında bulunan 115 Uygur Türkü'nün kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.


Tayland hükümetinin uluslararası insani hukuka da aykırı bu davranışının kınandığı vurgulanan açıklamada, "soydaşlarımızın akıbeti, ülkemizce ve uluslararası toplum tarafından yakinen ve dikkatle izlenmeye devam edilecektir" denildi.


Açıklamanın devamında Çinli tursitler ve bazı işyerlerine yapılan saldırılar ile konsolosluğa yönelik saldırıya da değinildi.


Açıklamada, ''ülkemizde son günlerde Çinli turistlere ve bazı diplomatik temsilciliklere yönelik bayrak yakma ve binaya zarar verme gibi eylemler tarafımızdan tasvip edilmemekte olup, bu tür fevri davranışların hiç kimsenin yararına olmadığı düşünülmektedir.

Yabancı misyonların güvenliğinin sağlanması hususunda uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarımız mevcuttur. Bu çerçevede gereken her türlü tedbir alınmıştır. Ülkemizi ziyaret eden turistler misafirlerimiz olup, ülkemizdeki can ve mal güvenliklerinin korunması hepimizin ortak sorumluluğudur'' denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS