DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği'nden barış çağrısı

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği'nden barış çağrısı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Savaşta en büyük bedeli ödeyen biz emekçilerin daha fazla yoksulluğa, ezilmeye ve güvencesizliğe tahammülü yoktur. Gidişattan kaygılıyız" dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği tarafından Genel-İş Genel Merkezinde "Savaşa inat barışı savunacağız" vurgusuyla basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan katıldı.

Katılımcı sendika ve meslek birliklerince hazırlanan ortak metni okuyan Beko, 7 Haziran'da yapılan seçimlerde katılımın yüzde 95'lere ulaştığını anımsatarak, yüksek katılımın halkın 12 Eylül Darbesi'nin getirdiği seçim sistemine karşı kazandığı önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Güncel gelişmelere değinen Beko, "Savaşta en büyük bedeli ödeyen biz emekçilerin daha fazla yoksulluğa, ezilmeye ve güvencesizliğe tahammülü yoktur. Gidişattan kaygılıyız" ifadesini kulandı.

Beko, "emek ve demokrasi güçlerinin gerici, faşist cepheye, sömürüye ve taşeronlaştırmaya karşı ortak mücadeleyi geliştireceğini" belirterek, şöyle devam etti:

"Kürt sorununda, ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş ve şiddet odaklı politikalar derhal terk edilmeli, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımlar derhal atılmalıdır. Çatışmalar derhal durdurulmalıdır. Bizler çatışmanın durması ve demokratik bir ülkeyi el birliğiyle kurmak için buradayız. Savaş çığlığı atanlara ve savaş cephesine karşı ülkemizde ve bölgemizde kalıcı barışın sağlanması ve güçlü bir barış cephesinin oluşturulması için tüm demokrasi ve barış güçlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS