Divriği'deki yangın az kalsın 800 yıllık Ulu Camiyi de kül edecekti

Divriği'deki yangın az kalsın 800 yıllık Ulu Camiyi de kül edecekti

Sivas'ın Divrigi ilçesinde dün gece çıkan yangın paniğe neden oldu. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı da tehdit eden alevler 4 saatte kontrol altına alındı.

Yangın, saat 22.30 sıralarında Mengücekliler dönemine ait Divriği Kalesi'nin batısındaki Ermeni Kilisesi'nin önünde çıktı.


Kilise önündeki kuru otlar henüz belirlenemeyen bir nedenle yanmaya başladı. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılarak surların üzerine çıkan alevler kilisenin yaklaşık 500 metre uzağındaki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'na kadar yaklaştı.


Kocaeli'nde büyük yangın


Bunun üzerine itfaiye ekipleri öncelikli olarak yaklaşık 800 yıllık caminin yakınlarındaki alevlere müdahale etti. Bölgenin dağlık olması nedeniyle Divriği Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri yangına müdahale etmekte güçlük çekerken, kalenin eteğindeki evler ise tedbir amacıyla boşaltıldı.


İzmir'de yağ fabrikasında yangın: 2 işçi yaralı


ÇEDAŞ ekipleri ise bölgenin elektriğini kesti. Belediyeye ait itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması nedeniyle ilçede faaliyet gösteren demir madenlerine ait itfaiye ve sulama araçları da yangına müdahale etti. Yaklaşık 4 saat süren yangına ilçedeki polis ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar da küreklerle müdahale etti.


Yangından böyle kurtuldular


Divriği Ulu Camii'nden teravih namazından çıkan vatandaşlar dumandan etkilenirken alevler 10 hektarlık alandaki bitki örtüsüne zarar verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS