Diyanet İşleri Başkanından bir kez daha '9 yaş' yanıtı: 'Yalandan öte iftira'

Diyanet İşleri Başkanından bir kez daha '9 yaş' yanıtı: 'Yalandan öte iftira'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlığın internet sitesindeki "Dini Kavramlar Sözlüğü"nde yer alan "kız çocuklarının 9 yaşında buluğa erdiği" ve nikah maddesindeki "Buluğ çağına erişenlerin evlenebileceği" tanımları üzerine yapılan sert eleştirilere bir kez daha yanıt verdi, "Diyanet'in böyle bir fetva verdiği yalandan öte iftira" dedi. Erbaş, bu eleştirilerin nereden çıktığına ilişkin ise, "Ne buluruz da Diyanet'i olumsuz olarak gündeme getirebiliriz' gayreti içerisinde olan birileri" ifadesini kullandı.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tvnet'e verdiği röportajda, bir kez daha kız çocuklarının evlendirilmesi tartışmalarına değindi, eleştirileri iftira diye niteledi. Başkanlığın internet sitesindeki "Dini Kavramlar Sözlüğü"nde "kız çocuklarının 9, erkeklerin ise 12 yaşında buluğ çağına erdiği" tanımı ve "nikah" başlığında ise, "Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikahlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur" ifadeleri sert eleştirilere konu olmuştu. Bu tepkilerin ardından suçlamaları reddeden Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuk yaşta evlendirme olaylarına karşı cuma hutbesi verdirmişti.


Diyanet: Küçük yaşta çocukların evliliğini önlemeye çalışıyoruz


Bu eleştirilerin hatırlatıldığı soruya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, "böyle bir fetvanın Diyanet tarihinin hiçbir döneminde verilmediği ve bunu söylemenin yalandan öte iftira olduğunu" söyleyerek yanıt verdi. Erbaş, bu eleştirilerin nereden ortaya çıktığı sorusunu ise, şöyle cevapladı: "Ne buluruz da Diyanet'i olumsuz olarak gündeme getirebiliriz' gayreti içerisinde olan birileri, 15 sene önce Diyanet yayınları arasından çıkmış bir sözlükteki büluğ kelimesinin tanımından ve yine nikah kelimesinin tanımından hareketle o iki tanımdaki iki cümleyi bir araya getirip 'Diyanet İşleri Başkanlığı fetva verdi' diye yayınlıyor. Bu tamamen iftiradır."


Diyanet Cuma hutbesinde '9 yaş'a değindi


Erbaş, 81 ilde 300’e yakın noktada Aile İrşat Bürolarının bulunduğunu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'yla yapmış oldukları protokoller çerçevesinde Aile Rehberliği eğitimi alan 350’ye yakın görevliyle çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Küçük yaşta evlilikleri bitirmeye çalışıyoruz. Ama biz böyle yaparken atılan iftiraların kasıtlı olduğunu düşünüyorum" dedi.


Hac kurası


Erbaş, hac kuralarında usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, “İnsanlarımız, vatandaşlarımız böyle düşünüyorlarsa ben çok üzülürüm. Şu anda 2 milyon 200 bine ulaştı hacca gitmek için müracaat eden vatandaşlarımızın sayısı. Zannediyorum 10 yıla yaklaştı kura çekim usulü. Bunu en adil, hakkaniyet ölçülerine en uygun bir metod olarak belirledik" değerlendirmesinde bulundu.


Kudüs Filistin’in başkentidir


Prof. Dr. Ali Erbaş, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine tepki göstererek, “Kudüs İsrail’in başkenti olamaz. Kudüs Filistin’in başkentidir. Mescidi Aksa inşallah özgürlüğüne kavuşacak” dedi. Umreye giden Müslümanların Kudüs bağlantılı umre yapmalarını arzu ettiğini dile getiren Erbaş, “29-30 Ocak’ta İstanbul’da, 20 ülkeden 70’e yakın ilim adamının katılacağı ‘Vahyin Kutsadığı Şehir Kudüs’ programını organize edeceğiz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS