Diyanet İşleri Başkanından Kıbrıs'taki ezan kararına tepki

Diyanet İşleri Başkanından Kıbrıs'taki ezan kararına tepki

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, KKTC'de mahkemenin bir yurttaşlarının başvurusu üzerine 3 camide sabah ezanlarının hoparlörden okunmamasıyla ilgili verdiği karara tepki gösterdi. Kıbrıs'taki yetkililerle diyalog halinde olduklarını söyleyen Görmez, "Ezan, bağımsızlığın, istiklalin ayrılmaz önemli simgesidir" ifadesini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu" için Antalya'ya gelen Görmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklanmasına ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.


KKTC'de sabah ezanının hoparlörden okunması yasaklandı


Diyanet 24 saat Kur'an-ı Kerim basacak


KKTC'nin daima bir Müslüman ülke olarak kaldığını söyleyen Görmez, "Her Müslüman ülkede ezan, bağımsızlığın, istiklalin ayrılmaz önemli simgesidir" diye konuştu.


Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Doğrusu Kıbrıslı vatandaşlarımız, kardeşlerimiz bana da tepkileri ilettiler. Eğer bu mahkeme kararı ezanın kendisine yönelik ise zaten hukuki bir değeri olmaz ama teknik bir şey ise sadece megafonun çıkardığı sesle ilgiliyse bu da aynı şekilde topluma daha güzel bir şekilde ulaştırmak için önlemler alınır. Biz Kıbrıs'taki hem müşavirimizle hem oradaki yetkililerle diyalog halindeyiz. Onun için bunun üzerinden ayrıca bir ezan tartışması başlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum."


Görmez, siyasi konuları ve sorumluluk alanı dışındaki soruları cevaplayamayacağını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS