Diyanet'ten süt kardeşlik kaydı çıkışı

Diyanet'ten süt kardeşlik kaydı çıkışı

Bursa'da yetim kalan bir bebek için başlatılan anne sütü kampanyası üzerine Diyanet İşleri Başkanlığından "süt kardeşler kayıt altına alınsın" önerisi geldi. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Ahmet Yaman, süt bağışı yapılan bebeğin ileride evlenmesi muhtemel kişilerle akraba olması ihtimali bulunduğunu söyledi ve süt kardeşlik bağlarının kayıt altına alınmasını istedi.

'Tarikat olmazsa sapkınlık olur'


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Ahmet Yaman, süt kardeşliğin kayıt altına alınmasını istedi. Geçtiğimiz günlerde Bursa'da meydana gelen trafik kazasında 8 aylık hamile anne hayatını kaybetmiş, bebek kurtarılmıştı. Olayın ardından annesiz kalan bebek için anne sütü kampanyası başlatılmış, hastaneye çok sayıda anne sütü gönderilmişti.


Türkiye'de 10 yılda cami sayısı 8 bin 985 arttı


Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Yaman, "İnsani duygularla başlatılan kampanyalarda ileride evlenmesi söz konusu olabilecek süt akrabalar meydana getirebilmesi ihtimal dahilindedir" dedi.


İslam dininde süt akrabaların arasında evliliğin yasak olduğunu söyleyen Yaman, "Bu tür girişimlerin mutlaka kayıt altına alınması yani süt sahiplerinin ve kime verildiğinin bilinmesi gerekmektedir. Yetkililerin de bu yönde tedbir alması yerinde olacaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS