Diyarbakır'da 16 dernekten ortak çağrı

Diyarbakır'da 16 dernekten ortak çağrı

Diyarbakır'daki iş çevreleri, yaklaşan 7 Haziran genel seçimleri nedeniyle barış süreci, demokrasi ve halkların birlikte yaşamına hizmet etmeyen gerilim siyasetinden uzak durulması çağrısında bulundu.

Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır İş Adamları Derneği (DİSİAD), Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) gibi iş dünyasına bağlı 16 sivil toplum kuruluşu Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane okudu.

Demokrasinin yaşam bulmadığı coğrafyalarda, büyük insani yıkımların da yaşanmasıyla birlikte, halkların bir arada yaşamalarının olanaksız hale geldiğini belirten Meclis Başkanı Birtane, şunları söyledi:

"Ülkemizde son üç yılda yaşanan barış ve huzur ortamı, özellikle içinde bulunduğumuz 7 Haziran genel seçimlerine girdiğimiz son dönemde, yerini gerilim siyasetine bırakmıştır. Özellikle seçim öncesi geliştirilen mezhepsel ve etnik ayrıştıncı dil, 7 Haziran genel seçimini 'kazananı olmayan' bir seçime dönüştürme tehlikesine sebep oluşturmuştur. Son dönemlerde ülke genelinde siyasi parti bürolarına yönelik yapılan fiili saldırıların temel amacı; gerilimi tırmandırarak ayrışmayı güçlendirmektir. Bizler iş çevreleri olarak bu durumu şiddetle kınıyoruz. Özellikle faillerin yakalanması konusunda takınılan pasif tavrın, gelecekte daha büyük olayların yaşanmasına zemin oluşturacağı endişesini taşımaktayız. Bu durum başta iş çevreleri olmak üzere, toplumun önemli kesimlerinde endişe yaratmıştır. Bu bağlamda devletten ve hükümetten beklentimiz saldırıların önüne geçerek, seçimlerin demokratik bir ortamda yapılmasını sağlamak, seçim güvenliğine yönelik alınması gereken tüm tedbirlerin alınmasını sağlamak ve seçim günü sandıkların güvenliğini sağlayarak en demokratik şekilde seçimin sonuçlandırılmasıdır."

"Gerilim siyasetinden uzak duralım"

Siyasetcilere çağrıda bulunan DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane sözlerini şöyle sürdürdü:
"Demokratik bir ortamda yapılacak seçim ve sonrasında oluşacak siyasi yapıya tüm kesimlerin saygı göstermesi ve bu çerçevede tutum alınması bizlerce en doğru yaklaşım olarak görülmektedir. 7 Haziran seçimlerini ülkenin ayrıştırıcı bir miladı olmaktan çıkararak, Türkiye'nin kazanacağı demokratik bir sürece dönüştürmek, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet ve muhalefet partilerine düşen en önemli görevdir. Diyarbakır iş çevreleri olarak barış süreci, demokrasi ve halkların birlikte yaşamına hizmet etmeyen gerilim siyasetinden uzak durulmasına ve daha fazla gecikmeden tüm siyasi aktörleri sağduyulu davranarak sorumluluk almaya davet ediyoruz. 7 Haziran seçimi, ülkemizin ve barışın kazanacağı bir seçim olsun. Hala bunu başarabiliriz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS