Diyarbakır'da çok büyük patlama

Diyarbakır'da çok büyük patlama

Diyarbakır'da çok büyük patlama

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Emniyet Müdürlüğü ek binası yakınındaki saldırıda 2'si polis 9 kişi şehit oldu. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamasına göre, saldırıda 100'den fazla kişi yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Aydın Arslan Bulvarı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, vatandaşlar ve öğrencilerin yoğun bulunduğu bölgede sabah 08.00 sıralarında teröristlerce bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 2'si polis 9 kişi şehit oldu, 100'den fazla kişi yaralandı. Başbakan Binali Yıldırım, 7 yaralının hastanede tedavi altında olduğunu açıkladı.

1 ton bomba yüklü minibüs

Olay yerinde güvenlik güçlerince yapılan incelemede, saldırının patlayıcı yüklü minibüsle düzenlendiği belirlendi. Saldırıda bir tonun üzerinde patlayıcı kullanıldığı tespit edildi. Patlamanın şiddetiyle olay yerinde çukur oluşurken, çevredeki çok sayıda bina ve iş yeri hasar gördü.  Olay yeri inceleme ile AFAD ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

Başbakan Yıldırım'dan açıklama

Saldırıya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'daki saldırıda 2'si polis 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 7'si hastanede tedavi altında tutulan 100'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Başbakanın açıklamasının ardından saldırıda yaralananlardan bir kişi daha yaşamını yitirdi ve ölenlerin sayısı 9'a yükseldi. Başbakan Yıldırım, saldırıda 1 teröristin de öldüğünü bildirdi. 

Diyarbakırda çok büyük patlama

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Bozdağ'dan açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada Diyarbakır saldırısına dair açıklama yaptı. Bakan Bozdağ, "Bugün Diyarbakır’da Bağlar’da bir aracın patlatılması sonucu pek çok vatandaşımız yaralandı, bazı vatandaşlarımız ve polislerimiz şehit oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye terörle etkin bir mücadele yürütmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki patlamayla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, patlama haberinin ardından sabah saatlerinde Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u telefonla aradığı belirtildi.

Valilik: Saldırıyı PKK üstlendi

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada, patlamanın PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğinin değerlendirildiği açıklandı. Saat 11.30 sıralarında ikinci bir açıklama yapan Valilik, patlamanın bomba yüklü bir araçla yapıldığını ve saldırının terör örgütü PKK tarafından üstlenildiğini bildirdi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan ikinci açıklamada, "04.11.2016 Cuma günü saat 07.53’te ilimiz Bağlar İlçesinde bulunan Aydın Arslan bulvarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, sivil vatandaşlarımızın ve öğrencilerin oldukça yoğun olarak bulunduğu bir bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarınca üstlenilen, bomba yüklü araçla bir patlama gerçekleştirildiği anlaşılmıştır" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Patlamanın olduğu yerden kareler

Patlamadan sonra gözaltındakiler başka yere nakledildi

Patlamanın hedefi olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde çeşitli suçlardan gözaltında bulunan şüphelilerin ise saldırıdan sonra Silvan yolundaki Polis Okuluna nakledildiği öğrenildi. Patlama sonrası olay yerine çok sayıda sağlık, UMKE ve itfaiye ekipleri yönlendirilirken, yaralı sayısının fazla olmasından dolayı bazı ambulansların 4-5 yaralıyı birden taşıdıkları belirtildi. Saldırı sonrası çevre illerden de sağlık ekipleri sevk edilirken, yaralılar kentte bulunan kamu ve özel hastanelere kaldırıldı.

Saldırının bulunduğu bölgede vatandaşların yaşadığı binalarda büyük hasat meydana gelirken, bazı dükkan ve evlerde göçük oluştu. Göçük altında kalan yaralı vatandaşlar enkaz altından çıkarılırken, bölgede bazı noktalarda enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Kentte polis olağanüstü güvenlik önlemi alırken, özellikle hastanelere giden yollar ve hastane önlerinde önlemler artırıldı. Kentte tüm sağlık çalışanları ve emniyet birimleri göreve çağrıldı. Hastane önünde görüntü almak isteyen basın mensuplarına polis olayla ilgili yayın yasağının bulunduğu hatırlatılarak görüntü alınmasına izin verilmedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber