Diyarbakır'da hendekler protesto edildi

Diyarbakır'da hendekler protesto edildi

Diyarbakır'da AK Parti İl Başkanı ve çeşitli STK'ların temsilcileri cuma namazı sonrasında Sur'da açılan hendekleri protesto etti. Basın açıklamasına katılan ve "eski PKK'lı" olduğunu söyleyen Metin Oktay, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan'a suçlamalar yönelterek, "Onların çocukları özel koleje gidiyor, Avrupa'da okuyor ama bizim çocuklarımızın okulu yakılıyor" dedi.

Diyarbakır'da bulunan bazı sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri, Mehmet Ümit Balcı Camisi'nde Cuma namazı çıkışında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan ve kanaat önderi olduğu belirtilen Seyit Cengiz, aylardır Diyarbakır'da insanları evsiz bırakan hendek siyaseti nedeniyle süren çatışmaları acı ve ibret içinde izlediklerini belirtti. İnsanlık hukuku açısından hendeklerin kabul edilemez olduğunu kaydeden Cengiz "Demokratik hakların talep edilmesinin yeni parlamentodur. Yanlış olan, bunu talep ederken silaha sarılmak ve Kürt coğrafyasında kan akmasına sebep olmaktır" dedi.

AK Parti İl Başkanı Akar: "Diyarbakır 'edi bese' diyor"

Daha sonra konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar da, insanların artık terör ve hendek istemediklerini kaydederek şöyle dedi:

"Bir an önce hayatın normalleşmesi ümidindeyiz. Hayatın normalleşmesi sonrasında insanlar dönüp evlerini onaracak. Öğrenciler okula gidemiyor, sağlık hizmetleri verilemiyor. İnsanlar artık 'Edi bese' (Artık yeter) diyor. Bu sesi herkesin duyması lazım. Türkiye'nin geleceğini karartmak isteyen kirli çetelere Diyarbakır 'Edi bese' diyor. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Barışın, huzurun, kardeşliğin meşalesini yakıyoruz."

"Eski PKK'lı" olduğunu söyleyen Oktay'dan sert eleştiri

Basın açıklamasının bitmesinin ardından cami avlusuna gelen ve "eski PKK'lı" olduğunu söyleyen Metin Oktay ise, açıklama yapanlara hitaben bu toplantıların Bağlar ilçesinde de yapılmasını istedi. Bağlar ilçesindeki Kürtlere zenci muamelesi yapıldığını öne süren Oktay, "Halk adına hareket ettiğini söyleyenler fakir Kürtlerin eline silah tutuşturuyor. Madem öyle Selahattin Demirtaş çocuklarını özel kolejlere göndermesin. Pervin Buldan'ın çocuğu Avrupa'da okuyor. Ama bizim çocuklarımızın okulu yakılıyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS