Diyarbakır'da katliama tepki

Diyarbakır'da katliama tepki

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Kulp ve Silvan ilçe belediyeleri tarafından protesto edildi. Belediyeler binalarına yası simgeleyen siyah kumaşlar astı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Resmi Web sitesi'nde Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Eş Başkan Fırat Anlı imzasıyla siyah zemin üzerine "Suruç'ta yaşanan katliamı nefretle kınıyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine ve tüm Türkiye halklarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz" mesajı yayınladı.


Bombalı saldırı bilyelerle güçlendirilmiş TNT ile yapılmış


Demirtaş, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı

Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve çalışanlar Suruç'taki bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için belediye binasının önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Başkan Kışanak şöyle konuştu;

"Onlar halklarımızın mücadelesinde sonsuza dek yaşayacaklar. Yaşam, özgürlük, insanlık ve halkların kardeşliği kazanacak."

Suruç'ta yaşanan insanlık dışı saldırının herkesin yüreğini yaktığını belirten Kışanak, bu vahşi saldırılara karşı insanlık değerlerini, demokrasiyi, özgürlüğü ve yaşamı savunmaya kararlı olduklarını söyledi.
"Yeryüzünde insanlığı katleden bir bomba icat edilmedi"

Dünyada hiçbir bombanın, katliam veya vahşetin, insani değerleri yok edebilme gücüne sahip olmadığını vurgulayan Kışanak, "Halklarımız arasındaki kardeşliği, barış köprüsü ve demokratik gönüllü birlikteliği katledebilecek, ortadan kaldırabilecek hiçbir bomba, hiçbir vahşi saldırı söz konusu olamaz. Onlar sadece yaptıklarıyla ne kadar vahşi, ne kadar canavar, ne kadar kan içici olduklarını ortaya koydular. Olsa olsa bu kanda boğulacaklardır" diye konuştu.


HAKPAR'da protesto etti

Bu arada, Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Ofis semtinde bir araya gelen Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) yönetici ve üyeleri, ellerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından kullanılan bayraklar taşıyarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırıyı kınadı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS