Diyarbakır'da STK'lar Hüda-Par'ı ziyaret etti

Diyarbakır'da STK'lar Hüda-Par'ı ziyaret etti

Diyarbakır'da STK'lar Hüda-Par'ı ziyaret etti

Diyarbakır'da, Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesi, ardından çıkan olaylarda da 3 kişinin öldürülmesi, 2'si ağır 11 kişinin yaralanmasından sonra gerginliğin düşürülmesi için sivil toplum kuruluşlarının girişimleri sürüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dün Vali, Cumhuriyet Başsavcısı, HDP ve DTK ile görüşen STK temsilcileri, bugün de Hüda-Par'ı ziyaret ederek, yetkililerinden sağduyularını korumalarını ve gerginliği düşürecek mesajları vermelerini istedi.

HÜDA-Par Başkanı: "Bu kesinlikle kaosa hizmet eden bir saldırıdır"

Diyarbakır'da korkutan gerginlik: 4 ölü

 

Diyarbakır'da HDP ile Hüda-Par arasında çıkan gerilimi düşürmek için aralarında Baro, TSO, İHD, TİHV, DİSİAD ve DOGÜNSİFED'in bulunduğu sivil toplum kuruluşları, önce Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ve DTK yetkilileri ile görüştü.

Görüşme hakkında bilgi veren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır Valisi Aksoy ve Cumhuriyet Başsavcısından 4 kişinin yaşamını yitirdiği olay ile ilgili etkin soruşturma yapılmasını, kentin değişik yerlerinde ortaya çıkan eli silahlı ve maskeli kişilerin yakalanması için gerekli güvenlik tedbirlerini almasını istediklerini söyledi. Bilici, Cumhuriyet Başsavcısı Solmaz'ın soruşturmanın yürütüldüğünü ve tarafları kışkırtan bütün sosyal medya hesaplarının da inceleme altına alındığını söylediğini aktardı.

Melih Gökçek'ten Diyarbakır iddiası

Diyarbakır'daki STK temcileri bugün de Hür-Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret hakkında açıklama yapan DOGÜNSİFED Başkanı Şahsimail Bedirhanoğlu, Hüda-Par yetkililerinin, ziyaretlerini bir anlamda taziye ziyareti olarak kabul ettiğini ve kentte yaşanan gerginlikten kendilerinin de rahatsız olduklarını ifade ettiklerini söyledi.

Bedirhanoğlu, Hüda-Par yetkililerine, 1990'lı yıllardaki gibi çatışmalı ve şiddet dönemini hatırlatacak bir döneme dönmek istemediklerini ve STK'lar olarak gerginliğin düşürülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Biz kendilerinden daha güçlü sağduyu çağrıları yapmalarını istediğimizi yineledik" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı