Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili 10 gözaltı

Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili 10 gözaltı

Diyarbakır Bağlar'da düzenlenen saldırı ile ilgili olarak 10 kişi gözaltına alındı. Patlamanın etkisiyle evleri kullanılamaz hale gelen 25 ailenin ise otellere yerleştirildiği öğrenildi.

Merkez Bağlar İlçesi Aydın Arslan bulvarı üzerinde bulunan Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube müdürlüğüne yönelik önceki gün düzenlenen ve 2'si polis 11 kişi şehit olduğu saldırı ile ilgili yürütülün soruşturma kapsamında 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlüğü ekiplerinin de saldırıyla ilgili çalışmaları sonucu, olayda kullanılan ve çalıntı kaydı bulunmayan minibüsün plakasına mobese görüntülerinden ulaşılırken, aralarında minibüs sahibinde bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Olayla bağlantıları bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan 10 kişi sorguları Emniyet Müdürlüğünde devam ederken, saldırı ile ilgili çalışmalarında sürdüğü belirtildi.


25 aile otellere yerleştirildi


Patlamanın etkisiyle patlama noktasına yakın yerlerde bulunan 100'den fazla evde ağır hasar meydana gelirken, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarına göre bölgede patlamanın etkisiyle 12 bin vatandaşın mağdur olduğu ortaya çıktı. Patlamanın meydana geldiği bölgede vatandaşların hasar tamirat ve eşya toparlamaları devam ederken, zarar tespit komisyonların çalışmaları sürdürüyor. Evleri kullanılamaz hale gelen ve gidecek yeri bulunmayan 25 aile Diyarbakır Valiliğince kentteki çeşitli otellere yerleştirildi. Patlamada evi tamamen yıkılan 3 çocuk babası Mehmet Çakıştır, patlama sırasında evde uyuduklarını patlama sonrası çocuklarının kolon altında kaldığını ve onları güçlükle çıkardığını söyledi. Evinin önünde çaresiz bir şekilde oturarak harabeye dönen evini izleyen ve bir kafede garsonluk yapan Mehmet Çakıştır, "Patlama sırasında ben ve çocuklarım uyuyorduk, deprem olduğunu zannettik, çocuklarım o anda kolonların altında kalmıştı onları çıkardıktan sonra kendimiz dışarı atabildik. O anda silah sesleri, toz duman her şey birbirine karışmıştı. Çocuklarımda yaralanmıştı tedavi edildiler. Ben bu evi 2012 yılında borçla aldım, ne yapacağımı bilmiyorum. Çocuklarımı köye götürdüm orada kalıyorlar. Şimdi ne yapacağımı şaşırdım, 1 çocuğum okula gidiyor nasıl olacak, ne yapacağım bilmiyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS