Doğu'da kış ulaşımı aksatıyor

Doğu'da kış ulaşımı aksatıyor

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de kar yağışı ve tipi, 145 yerleşim yerinde ulaşımın aksamasına neden oldu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, gece en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Muş'ta 7, Bitlis'te 4, Hakkari'de 3 ve Van'da 2 derece ölçüldü.


Van'da bugün ve yarın havanın parçalı bulutlu olacağının tahmin edildiğini belirten yetkililer, sabah ve akşam saatlerinde buzlanma, don, pus ve yer yer sis beklendiğini bildirdi. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Van-Çatak ayırımı Bahçesaray karayolunun, tipi ve çığ nedeniyle ulaşıma kapalı olduğunu belirtti. Yetkililer, yolun açılması için ekiplerin çalışmalarına aralıksız devam ettiğini açıkladı.


Van Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise kent genelinde 36 yerleşim birimiyle hala ulaşımın sağlanamadığı, ekiplerin yol açma çalışmalarını koordineli sürdürdüğü kaydedildi.


Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Kerim Sönmez, kar yağışı ve tipi nedeniyle merkez ve ilçelere bağlı 35 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğunu, buralarda 10 ekip ve 43 araçla çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Bitlis Meteoroloji Müdürü Rasim Saraç ise vatandaşları don olaylarına karşı uyardı. Karayolları ve belediye ekipleri, kent merkezi ve bağlantı yollarında karla mücadele çalışması yapıyor.


Muş ve Hakkari Muş İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, merkez ve ilçelere bağlı 22 köy yolunda ulaşım sağlanamadığını bildirdi.Karayolları 113. Muş Şube Şefi Sülhattin Ömeroğlu, şehirlerarası tüm yolların açık olduğunu, karla mücadele ekibinin tuzlama ve genişletme çalışmalarına devam ettiğini söyledi.


Hakkari'de ise 10 köy ve 42 mezra yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu, ekiplerin yol açma çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS