Dört yıl oldu bir mezarları bile yok

Dört yıl oldu bir mezarları bile yok
(Fotoğraf temsilidir)

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinden geçen Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün 6 Nisan 2012'de çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişiden 4'ünün cesedine hala ulaşılamadı. Bu durum, kayıp yakınlarının üzüntüsünü daha da arttırıyor. Kayıp yakınlarından Azime Azakoğlu, ''Dua edecek bir mezarım olsun'' dedi.

Bilirkişi raporuna göre, yağış nedeniyle ayaklarının oyulması ve kazıkların taşıma gücünü yitirmesi sonucu tabliye (köprüyü oluşturan bölüm) yüklerini taşıyamaması nedeniyle bir bölümü çöken köprüden minibüsü ile geçen İsmail Örenbaş, aracındaki 9 yolcu ve 5 yayanın yaşamını yitirdiği olayın üzerinden 4 yıl geçti.


Suya kapılan 15 kişiden 11'inin cesedine olayın ardından yapılan arama çalışmaları sonucu ulaşıldı ancak Tahir Özkara, Sezgin Gülşen, Necati Azaklıoğlu ve Kadın Saraç bulunamadı. Kayıp yakınlarından Azime Azaklıoğlu, aradan geçen dört yıla rağmen acılarının dinmediğini söyledi. Çaya düşen minibüste kardeşi Ali Rıza ve yeğeni Veli Kaya'nın öldüğünü, eşi Necati Azaklıoğlu'nun ise kaybolduğunu anımsatan Azaklıoğlu, "Eşim, kardeşim ve yeğenim geri gelmez. Benim şu dünyada 6 çocuğumdan başka kimsem kalmadı. Dört yıldır köyümüzdeki mezarlığa bile gidemiyorum. Bayramlarda bile mezarlığa uğrayamıyorum. Büyüklerimiz, bize yardım etsin. Eşimin cenazesini bulsunlar ve dua edecek bir mezarı olsun. Sadece benim eşimin değil, diğer kayıplar da bulunsun" diye konuştu.


Azaklıoğlu, arama çalışmalarının yeniden başlatılması beklentisini dile getirdi.


Filyos Çayı faciasında bir ceset daha


Zonguldak'ta umutlar tükeniyor


Eşi öldü, kayınvalidesi kayıplar arasında


Faciada suya düşen minibüste eşi Serdar'ın ölüm haberini alan, kayınvalidesi Kadın Saraç ise kayıp olan İlknur Saraç ise olayı halen kabullenemediklerini vurguladı. Eşi ve kayınvalidesi gelecekmiş gibi gözünün her zaman yolda olduğunu anlatan Saraç, "Kayınvalidem ile yaşıyorduk. Onların yokluğu çok zor. Kayınvalidemin cenazesinin bulunmasını çok istedik. En azından mezarına gider duaederdim. Böylesi çok zor. Kayınvalidemin mezarı olmadığı için ölümüne de inanmak istemiyor insan" dedi.


Olay:


Çaycuma'da, 6 Nisan 2012'de Filyos Çayı'nın üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu içinde 10 kişi olan minibüs ile 5 yaya suya düşerek, akıntıya kapılmış, yürütülen çalışmalar sonucu farklı tarihlerde 11 kişinin cesedine ulaşılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS