yaşam

Süper güçlere sahip hayvanlar

  1. Yaşam
  2. Diğer

Süper güçlere sahip hayvanlar

Yeryüzünde yaşayan milyonlarca canlı birbirinden farklı birçok özelliğe sahip. Bu özellikler arasında çok yüksek sese sahip olmak da var. Hatta insan kulağını rahatsız edebilecek, sağırlığa bile neden olabilecek sesler… Peki şimdiye kadar ölçülmüş en yüksek hayvan sesleri hangi hayvanlarda?Kese Cırcır Böceği

Avustralya’da yaşayan bu cırcır böceği, çiftleşme çağrısı yaptığı dönemde 120 desibele çıkmaktadır ve 2-3 km uzaklıktan duyulabilmektedir.

Kuzey Ayı Balığı

Dişileri etkilemek ya da diğer erkekleri korkutmak amacıyla çıkardıkları ses, çok çok uzaklardan duyulabilir seviyededir.

Baykuş Papağanı

Kuş türündeki en yüksek sese sahip olan Baykuş Papağanlarının çıkardıkları ses yaklaşık 7 km uzaktan duyulabilir.

Bulldog Yarasası

Bu yarasa türü, gece evini bulmak için yaklaşık 137 desibel ses üretmektedir ve oldukça rahatsız edici bir sestir.

Aslan

Besin zincirinin en üstünde yer alan aslanın kükremesi 8 km uzaklıktan duyulabilmektedir.

Sırtlan

Saldırıya uğradıkları ya da tehdit altında oldukları zaman, çıkardıkları kıkırdama gibi sesleri yaklaşık 13 km uzaklıktan duyulabilir.

Fil

Fillerin çıkardıkları sesler de haberleşmek amaçlı çıkardıkları bir sestir. Ortalama 8 km mesafeden duyulan fil sesinin bugüne kadar en uzaktan ölçülen sesi 32 km uzaklıktadır.

Uluyan Maymun

Karada yaşayan en yüksek sese sahip olan bu maymunların erkekleri kükreyerek, dişileri de tiz bir ses çıkarmaktadırlar. Yağmur ormanlarında yaklaşık 16 km uzaklıktan sesleri duyulabilmektedir.

Mavi Balina

Mavi Balinalar, haberleşme amacıyla yaklaşık 188 desibel ses çıkarmaktadırlar. Bu bir el bombasının çıkardığı sesten daha güçlü bir sestir.

Tabanca Karidesi

10 / 10
Süper güçlere sahip hayvanlar
Karada ve denizde en yüksek sese sahip olan bu canlı, yaklaşık 200 desibel ses çıkarabilmektedir. Denizlerde yaşayan bu canlı, eğer karada yaşasaydı insanların kulaklarında büyük acılara ve sağırlığa yol açabilirdi.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS