Süper güçlere sahip hayvanlar

  1. Yaşam
  2. Diğer
Süper güçlere sahip hayvanlar

Yeryüzünde yaşayan milyonlarca canlı birbirinden farklı birçok özelliğe sahip. Bu özellikler arasında çok yüksek sese sahip olmak da var. Hatta insan kulağını rahatsız edebilecek, sağırlığa bile neden olabilecek sesler… Peki şimdiye kadar ölçülmüş en yüksek hayvan sesleri hangi hayvanlarda?Kese Cırcır Böceği
Avustralya’da yaşayan bu cırcır böceği, çiftleşme çağrısı yaptığı dönemde 120 desibele çıkmaktadır ve 2-3 km uzaklıktan duyulabilmektedir.
Kuzey Ayı Balığı
Dişileri etkilemek ya da diğer erkekleri korkutmak amacıyla çıkardıkları ses, çok çok uzaklardan duyulabilir seviyededir.
Baykuş Papağanı
Kuş türündeki en yüksek sese sahip olan Baykuş Papağanlarının çıkardıkları ses yaklaşık 7 km uzaktan duyulabilir.
Bulldog Yarasası
Bu yarasa türü, gece evini bulmak için yaklaşık 137 desibel ses üretmektedir ve oldukça rahatsız edici bir sestir.
Aslan
Besin zincirinin en üstünde yer alan aslanın kükremesi 8 km uzaklıktan duyulabilmektedir.
Sırtlan
Saldırıya uğradıkları ya da tehdit altında oldukları zaman, çıkardıkları kıkırdama gibi sesleri yaklaşık 13 km uzaklıktan duyulabilir.
Fil
Fillerin çıkardıkları sesler de haberleşmek amaçlı çıkardıkları bir sestir. Ortalama 8 km mesafeden duyulan fil sesinin bugüne kadar en uzaktan ölçülen sesi 32 km uzaklıktadır.
Uluyan Maymun
Karada yaşayan en yüksek sese sahip olan bu maymunların erkekleri kükreyerek, dişileri de tiz bir ses çıkarmaktadırlar. Yağmur ormanlarında yaklaşık 16 km uzaklıktan sesleri duyulabilmektedir.
Mavi Balina
Mavi Balinalar, haberleşme amacıyla yaklaşık 188 desibel ses çıkarmaktadırlar. Bu bir el bombasının çıkardığı sesten daha güçlü bir sestir.
Tabanca Karidesi
10 / 10
Süper güçlere sahip hayvanlar
Karada ve denizde en yüksek sese sahip olan bu canlı, yaklaşık 200 desibel ses çıkarabilmektedir. Denizlerde yaşayan bu canlı, eğer karada yaşasaydı insanların kulaklarında büyük acılara ve sağırlığa yol açabilirdi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS