hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Drone’a karşı kartal önerisi

  Drone’a karşı kartal önerisi
  expand
  KAYNAKFaik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,(DHA)

  Son zamanlara artan ve uçuş emniyetini olumsuz yönde etkileyen drone (insansız hava aracı) kullanımını engellemek için çalışmalar yaptıklarını belirten Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım,”Drone’a karşı en etkili yöntem kartal. Bunu kullanabiliriz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Serdar Hüseyin Yıldırım, DHMİ’nin Florya’daki sosyal tesislerinde yıllık değerlendirme toplantısı yaptı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, son zamanlarda artan drone kullanımı, Atatürk Havalimanı’nın son durumu ve üçüncü havalimanıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

  "Kırgızistan’dan getirip kullanabiliriz"

  Özellikle son dönemde drone (insansız hava aracı) kullanımının artmasıyla uçuşlar için tehlike oluşturabildiğini söyleyen Yıldırım, "Drone ile ilgili en büyük sıkıntı, kimin elinde ne var bilememekti. Son düzenlemeyle dronelara kayıt mecburiyeti getirildi. En azından 'bu kimindir?' diyebileceğiz. Dronelara karşı şu an en etkili olan yöntem kartal kullanımı. Hollanda'da Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda kullanılıyor. Kartal gidiyor, yakalıyor. Şu an en etkilisi bu olduğu görülmüş. 'Kırgızistan'dan getirip burada kullanabilir miyiz?' diye kartalı da düşündük. Şu an sadece bir fikirden ibaret, bir çalışma yok ama hepsini değerlendiriyoruz" dedi.

  NATO tatbikatında kartal drone'u düşürdü

  Bütün ülkelerden talep var

  Genel havacılıktan gelen talepler doğrultusunda küçük meydanların sayısının ihtiyaca göre artırılacağını sözlerini ekleyen DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, yapımı devam eden 3. havalimanında da genel havacılık terminali olacağını belirtti. 3. Havalimanı'na başlanmasıyla çok ciddi tecrübe kazandıklarını anlatan Yıldırım, "2015'in ilk yarısında, olaya biraz 'inanılmaz' bir şekilde yaklaşıyorlardı. Özellikle kredi sözleşmesinin imzalanıp inşaatın da hızlı ilerlediğinin görülmesinin ardından 'Ne zaman açacaksınız? Biz neresinden tutabiliriz' gibi soruların şekli değişti. 'Dünyanın en büyük havalimanını yapıyorsunuz, biz de bir yerinde olalım' diye başta Asya, Avrupa ve Amerika'dan, havacılıkta gelişmiş bütün ülkelerden, bize talep var. Özellikle kıta avrupasında; Frankfurt, Paris, Amsterdam, Münih, Zürih gibi ana aktarma merkezleri çok ciddi anlamda etkileyecek" dedi.

  Yeni havalimanında ilk giriş kontrol noktası olmayacak

  İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanında ilk giriş kontrol noktası olmayacağını ifade eden Yıldırım, “3. havalimanı açıldığı zaman terminalin ilk giriş noktalarında x-ray ve arama kapıları olmayacak. Terminalin içinde güvenlik çalışmaları çok çok daha arttırılmış olacak. Gerek açık ve gizli kameralarla takip, profil çıkarma çalışması, köpek kullanımı olsun; bunların hepsi terminallerde kullanılacak. Giriş kapılarındaki güvenlik aramalarını kaldırmaya da devam edeceğiz. En yakın zamanda Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Dış Hatlar ve Antalya olmak üzere kalkacak. Diğer meydanlarımızda da gerekli tedbirler alındıktan sonra devam edecek. Yeni havalimanımızda ise açılışından itibaren bunlar olmayacak" şeklinde konuştu.

  Yoğun havalimanlarında devreye sokacağız

  Son zamanlarda artan terör olaylarının artması ve alınan güvenlik önlemleri kapsamında havalimanlarında vücut tarayıcılarının konulması konusunda sorulan soru üzerine DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, “ Bununla ilgili 2-3 firma var. Teslim süreleri de çok uzun. Bir plan program dahilinde bunlar gelecek. İlk etapta ise 37'si için ihaleye çıkacağız. En yoğun uçuşların olduğu uluslararası havalimanlarında devreye sokacağız."

  Kuş radarını devreye sokacağız

  Yıldırım, Atatürk Havalimanı'na kuş radarı kurum işlemlerinin son aşamada olduğunu belirterek "Önce Atatürk Havalimanı'nda devreye alacağız. Kuş radarının yeni havalimanında da kullanılması planlanıyor. Daha sonrada yaygınlaşması hatta ihracı da söz konusu" dedi.

  Yıldırım, doğu bölgesindeki havalimanlarının açık olup olmadığına ilişkin sorulan soru üzerine şunları söyledi: "Gerek Şırnak, Mardin, Siirt gibi bütün havalimanlarımızı biz aslında 24 saat açık tutuyoruz. Geçen basına da yansıdı, Yüksekova'da kar yağdığı zaman pisti bile direk açıyoruz. Uçuş ise bizimle ilgili değil. Aslında hiç kapanmadı. Bahardan itibaren uçuşların başlayacağını umuyoruz. Uçuşlar başladığı zaman uçuşa engel bir durum yok" şeklinde yanıtladı.

  Çukurova Havalimanı'na ilişkin bir soruya da Yıldırım, "Son gelinen noktada orada kaybettiğimiz 6 aylık bir süre var. Bölgede de ciddi bir ihtiyaç var. Sayın bakanımız bunu kendi imkanlarımızla yapılmasının daha çabuk ve doğru olabileceğine karar verdi. Biz de bununla ilgili olarak bütçemizi revize etmek için gerekli kurumlara başvurduk. Şimdi yakında da bütçemizi alacağız. İhaleye çıkacağız ve sıkı bir çalışmayla mümkün olan en kısa sürede bitireceğiz."

  Yeni terminal yakın zamanda hizmete sunulacak

  Atatürk Havalimanı'ndaki yeni ek binanın tamamlanmasına ilişkin bir soruya ilişkin ise Yıldırım, şunları söyledi:

  "Yolcu sayılarında Frankfurt'u da geçerek Heathrow ve Paris'den sonra 61 buçuk milyon yolcuyla Avrupa'nın en yoğun üçüncü havalimanı olduk. Yolcu sayılarıyla bütün sayılar artıyor. Dolayısıyla ek bina bu yaz yolcu ve operasyon açısından büyük rahatlama getirecek. Yakın zamanda hizmete alınacak."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow