Düğünlere yasak getirilen iller hangileri? İçişleri’nden son dakika genelgesi…

Düğünlere yasak getirilen iller hangileri? İçişleri’nden son dakika genelgesi…

İçişleri Bakanlığı tarafından Corona virüs tedbirleri kapsamında 14 ilde düğünlere yasak getirildi. Nikah törenleri belirli kısıtlamalar olmasının yansıra yasak kapsamında yer almıyor. Peki, düğün yasağı hangi illerde geçerli? İşte, düğünlere yasak getirilen 14 il…

14 şehirde Corona virüs tedbirleri kapsamında düğün yasağı getirildi. Karar kapsamında sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere bugünden itibaren izin verilmeyecek. Nikahlar, en fazla 1 saat içinde tamamlanacak. Peki, düğünlerin yasaklandığı 14 il hangileri? İşte, düğünlerin yasaklandığı iller…

DÜĞÜNLERİN YASAKLANDIĞI İLLER

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre; Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat'ta sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinlikler bugünden itibaren yasaklandı.

YASAĞIN DETAYLARI

Belirlenen illerde düğün salonlarında dans ve oyuna izin verilmeyecek, sandalye ve koltuk düzeni dans ve oyun alanlarını kapatacak şekilde oluşturulacak.

Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Söz konusu 14 ilde her nikah merasiminde en az bir kamu görevlisi (kolluk, zabıta vb.) bulunacak ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

Tedbirlere uymayanlara para cezası verilecek

Ülke genelinde ise kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı geçici süreyle durdurulacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos'tan itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS