Dün yaralanan akbaba bugün öldü

Elazığ’da tüfekle vurulmuş olarak bulunan ve tedavi altına alınan akbaba öldü. Ölen akbabanın az görülen bir tür olması nedeniyle iskeletinin üniversitede eğitim amaçlı kullanılacağı öğrenildi.Keban ilçesine bağlı Denizli köyü yakınlarında 4 gün önce vatandaşlar tarafından yol kenarında yaralı ve bitkin halde akbaş cinsi akbabayı bularak Fırat Üniversitesi(FÜ) Hayvan Hastanesi’ne getirmişti.

Tüfekle ateş edilmesi sonucu vücuduna isabet eden saçmalarla yaralandığı belirlenen akbaba, kurtarılamayarak telef oldu. Akbaba’nın otopsisi FÜ Veterinerlik Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda yapıldı.

Otopside herhangi bir patolojik bulgu rastlanmazken ölüm sebebinin saçmalardan kaynaklanan zehirlenme olduğunun düşünüldüğü öğrenildi.

Ölen akbabanın otopsisi için Patoloji Anabilim Dalı’na getirildiğini belirten Prof. Dr Hatice Eröksüz, yapılan otopsi incelemeleri sonucunda iç organlarında herhangi bir değişikliğe ve patolojik bulguya rastlanmadığını söyledi.

"Eğitim için kullanılacak"

Deri altında çok sayıda saçma tanelerine rastlandıklarını vurgulayan Eröksüz, “Ancak bunların nasıl etki meydana getirdiği konusunda kesin bir bilgi yok. Ama saçmalara bağlı bir zehirlenme, bir komplikasyon olmuş olabilir mi diye doku örnekleri alındı ve ilgili analizler yapılacak.

Patolojik incelemeler yapılarak değerlendirilecek. Kadavra iç organları incelendi. Ancak iskelet sistemini fakültemiz anabilim dalı anatomi bölümünde değerlendirebiliriz.

Diğer organlar ve yapısal değişiklikler de incelenmek üzere şuanda soğuk hava ünitesinde muhafaza ediliyor. Az görülen bir hayvan türü olduğu için eğitim amaçlı kullanılacak” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS